Ograniczenie hałasu ma coraz większe znaczenie, tym samym wzrasta popyt na materiały budowlane podnoszące parametry akustyczne budynku.
Naukowcy z Instytutu Fraunhofera opracowują nowy system dźwiękochłonny z mikroperforacją, która wyglądem przypomina plastry miodu, a jego estetyka i modułowość powoduje, że może mieć różne zastosowanie.
Zbyt wysokie natężenie hałasu wpływa szkodliwie na stan zdrowia człowieka. Hałas można zredukować za pomocą specjalnych elementów konstrukcyjnych budynku, tłumików akustycznych. Jednak nie wszystkie dostępne na rynku rozwiązania wykazują dostateczne parametry.
Naukowcy z Instytutu Fraunhofera w swoich pracach koncentrują się na rozwoju mikroperforacji elementów konstrukcyjnych. Technologia ta jest odpowiednia dla wszystkich rodzajów materiałów budowlanych i umożliwia produkcję wielofunkcyjnych absorberów akustycznych. Te mikroperforowane absorbery składają się z membrany lub perforowanych warstw, w postaci maleńkich otworów lub szczelin. Kiedy fale dźwiękowe uderzają w powierzchnię wywołując drgania cząsteczek powietrza, powstaje tarcie pomiędzy ruchem powietrza a krawędziami malutkich otworów, które wchłaniają dźwięk. W zależności od materiału, otwory są wiercone lub tłoczone. Wskazane jest zastosowanie materiałów przezroczystych lub półprzezroczystych, wówczas montaż na elewacji budynku lub przydrożnych ekranach akustycznych nie przynosi szkody otoczeniu zachowując właściwości estetyczne obiektu. Tego rodzaju rozwiązanie może również znakomicie integrować się z aranżacją wnętrza budynku.
mk121
24 stycznia 2013 at 19:19
ważne!
mk121
18 lutego 2013 at 02:31
mk121
10 marca 2013 at 20:55
ok
jack from warsaw
26 kwietnia 2013 at 08:13
jakby cena nie była zbyt wysoka to czemu nie
Marzenka
24 czerwca 2013 at 19:51
uwielbiam ciszę,dlatego skusiłabym się