Wymagania stawiane przez najlepsze pracownie architektoniczne produktom stosowanym w swoich projektach sprawiają, że coraz częściej dochodzi do zawiązania współpracy pomiędzy architektami a producentami materiałów budowlanych. Takim przykładem jest współdziałanie największego europejskiego producenta okien Internom z pracownią architektoniczną Domy z Wizją. Dlaczego taka współpraca ma sens i jakie są powody jej podejmowania?
Technika i estetyka
Architekci tworzący projekty nieruchomości mają bardziej sprecyzowane wymagania niż przeciętni klienci. W projektowaniu domu okna i drzwi pełnią istotną rolę w dwóch aspektach – technicznym i estetycznym.
-Z technicznego punktu widzenia bardzo ważne są właściwości stolarki związane z zastosowaniem technologii zapewniającej odpowiednią izolacyjność cieplną, która ma bezpośredni wpływ późniejsze koszty eksploatacji budynku. W przypadku okien chodzi o ich przenikalność cieplną jako całej przegrody, a nie tylko szkła lub profilu. Ważne jest również dokładne spasowanie elementów, czyli dobre okucia i prowadnice umożliwiające wygodne otwieranie i zamykanie okien – mówi Krzysztof Borowski z pracowni architektonicznej Domy z Wizją
Architekci zwracają również uwagę na możliwość dowolnego kształtowania wielkości otworów okiennych.
-Współczesna stolarka nie powinna w tym względzie stanowić żadnych ograniczeń, zwłaszcza, że duże płaszczyzny przeszkleń są nieodłącznym elementem nowoczesnej architektury – dodaje Krzysztof Borowski
Internorm wyróżnia się pod tym względem, ponieważ oferuje wielkowymiarowe przeszklenia z systemem niedostrzegalnych, ukrytych w ścianie ram okiennych.
-Nasze okna wielkowymiarowe mogą mieć nawet do 12 metrów szerokości, zaś powiązane z nimi systemy drzwi przesuwnych mogą mieć kilka metrów. Dodając do tego ciekawe rozwiązania jak drzwi podnośno-przesuwne, zamknięcia przeciwpaniczne i systemy przyjazne osobom niepełnosprawnym, architekci otrzymują duże możliwości projektowe – mówi Karol Niespodziewański z IFTM Internorm.
Energooszczędność wymagana
W Polsce, podobnie jak ma to miejsce na zachodzie, rośnie zapotrzebowanie na budynki energooszczędne i pasywne. W związku z tym coraz większa wagę przywiązuje się do parametrów okien, zwłaszcza współczynnika przenikalności cieplnej.
-Zapotrzebowanie na budynki energooszczędne i pasywne stale rośnie, choć jest to jeszcze u nas gałąź budownictwa będąca na początkowym etapie rozwoju. Prawie każdy budynek można energetycznie zoptymalizować, ale już nie każdy można nazwać energooszczędnym a tym bardziej pasywnym. W zdecydowanej przewadze jest zapotrzebowanie na budynki niskoenergetyczne, ponieważ taki rodzaj budynku daje inwestorowi, przy pewnych nakładach, możliwość późniejszych oszczędności eksploatacyjnych przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnego procesu budowlanego i technologii – tłumaczy architekt z pracowni Domy z Wizją
Dobra stolarka budowlana jest jednym z elementów poprawiających bilans energetyczny całego budynku. Aby zaprojektować prawdziwie energooszczędny budynek architekci muszą dysponować specjalistyczną wiedzą i wykształceniem z zakresu fizyki budowli.
-Niestety terminologia energooszczędności jest bardzo często nadużywana bez racjonalnego pokrycia w stosunku do różnych produktów i usług związanych z całym procesem budowlanym. Dlatego warto weryfikować deklaracje producentów i żądać od nich stosownych certyfikatów – mówi Krzysztof Borowski
Dlaczego Internorm ?
Pracownia architektoniczna Domy z Wizją specjalizuje się w projektach gotowych prezentujących subtelne połączenie tradycyjnej formy ze współczesną stylistyką. Nowoczesność przejawia się głównie w sposobie kształtowania układu wnętrza, detalu oraz nowoczesnych rozwiązaniach instalacyjnych, które wymagają najwyższej jakości materiałów wykończeniowych. Dlaczego zdecydowała się na współpracę z Internorm?
- Firma Internorm posiada przede wszystkim produkt, który spełnia nasze oczekiwania pod kątem jakości i estetyki. Dla naszej pracowni, która dobrze czuje się w nowoczesnej stylistyce, prosty i współczesny kształt poszczególnych elementów stolarki, kolor wykończenia, możliwość połączenia różnych materiałów takich jak drewno czy aluminium oraz swoboda w kształtowaniu wielkości okiennych ma bardzo duże znaczenie. Dodatkowym atutem jest dbałość o każdy etap realizacji zamówienia w tym montażu. Nie bez znaczenia jest także przysłowiowa „niemiecka jakość” rozciągająca się ogólnie na wszystkie kraje niemieckojęzyczne. Konsumenci w Europie Zachodniej, w której okres gospodarki wolnorynkowej trwa dłużej niż w naszym regionie, przykładają niezmierną wagę do jakości i trwałości oferowanych produktów. A to wymusza ciągłe ulepszanie procesów produkcyjnych i dystrybucyjnych. Co ważne, nie tylko w przypadku stolarki, ceny rodzimych produktów budowlanych zbliżyły się do poziomu cen europejskich, co daje polskiemu klientowi swobodny wybór pomiędzy różnymi firmami z całej Europy bez nadwyrężania portfela – tłumaczy przedstawiciel Domów z Wizją
Współpraca pomiędzy pracownią architektoniczną i producentem okien będzie opierać się na zasadzie wzajemnej prezentacji i informacji o usługach. Produkty firmy Internorm będą uwzględnione w wykazach stolarki poszczególnych projektów, zaś klienci Domów z Wizją otrzymają wysokie rabaty przy zakupie okien i drzwi Internorm.
Zaloguj się Logowanie