W obecnych czasach znacznie wzrasta znaczenie efektywności energetycznej w budownictwie przemysłowym, gdzie koszt inwestycji musi się dodatnio bilansować z zyskami. Wydajne technologie fotowoltaiczne pod znakiem Schüco pozwalają obniżyć koszty eksploatacji każdego magazynu i podnieść jego atrakcyjność w oczach ewentualnych najemców.
W kontekście wzrastających cen energii o atrakcyjności powierzchni magazynowej decyduje nie tylko jej wielkość i lokalizacja. Najemcy i nabywcy tego typu obiektów coraz częściej biorą pod uwagę charakterystykę energetyczną obiektu, która informuje o ich rocznym zapotrzebowaniu na energię. Jednym z najważniejszych źródeł kosztów eksploatacji obiektów magazynowych jest energia elektryczna zasilająca systemy oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji i urządzeń magazynowych. W celu podniesienia efektywności energetycznej budynku, część zapotrzebowania można pokryć całkowicie darmową energią solarną generowaną przez cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne Schüco. Inteligentne systemy montażu pozwalają efektywnie zagospodarować niemal każdą dostępną powierzchnię dachu i elewacji.
Powierzchnia zysków
Hale magazynowe stanowią ambitne wyzwanie pod kątem pozyskiwania darmowej energii ze słońca. Niewykorzystane, duże powierzchnie dachów płaskich i skośnych mogą być idealnym miejscem montażu systemu fotowoltaicznego, jednak pod warunkiem zastosowania lekkich konstrukcji, które nie obciążają połaci dachu. Moduły cienkowarstwowe Schüco zostały opracowane pod kątem optymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni i maksymalnej opłacalności ekonomicznej. Efektywny systemu montażowy Schüco MSE 100 Ost/West (Wschód/Zachód) umożliwia za pomocą zaledwie czterech komponentów błyskawiczne zintegrowanie go z konstrukcją dachu.
Specjalne kotwy umieszczone na tylnej stronie modułów wsuwane są we wsporniki skonstruowane w ten sposób, że moduły spięte w pary są odchylone względem powierzchni dachu pod kątem 10º. Wsporniki są następnie montowane do podłoża. W ten sposób powstaje lekka, bezramowa konstrukcja o doskonałych właściwościach statycznych. Moduły Schüco przystosowane są również do montażu na dachach skośnych, pokrytych dachówką, blachą trapezową lub falistą. Montaż odbywa się wtedy, stosownie do rodzaju pokrycia, z wykorzystaniem profili przymocowanych do dachu kotwami (pokrycie dachówką), łącznikami gwintowymi (blacha falista) lub profili połączonych ze wspornikami (blacha trapezowa).
Wysokowydajna technologia cienkowarstwowa zastosowana w modułach fotowoltaicznych Schüco pozwala na zmniejszenie zależności uzysków od temperatury i całoroczne korzystanie z darmowej energii, dzięki wykorzystaniu światła rozproszonego. Zastosowanie krzemu amorficznego umożliwia skuteczne wykorzystanie krótkiego spektrum światła, widzialnego w czasie zachmurzenia czy zmierzchu. W miesiącach letnich wydajność paneli fotowoltaicznych sięga nawet 100%, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych technologii krystalicznych. Natomiast w miesiącach charakteryzujących się niskim nasłonecznieniem sprawność pozyskiwania energii przekracza 40 a nawet 50%.
Energetyzujące powłoki
Wszędzie tam, gdzie wymagana jest minimalna ingerencja w powłokę budynku, sprawdzają się kompletne, modularne rozwiązania okładzin fotowoltaicznych Schüco. System fasady pochylonej Schüco FSE 3000 złożony podkonstrukcji i modułów cienkowarstwowych o powierzchni 5,72 m2 oraz inwertera pomaga poprawić bilans energetyczny hal przemysłowych i magazynów bez ingerencji w powierzchnię dachu. Wykorzystanie dużych modułów pozwoliło na zmniejszenie ilości elementów przyłączeniowych i akcesoriów do niezbędnego minimum. Dzięki temu montaż odbywa się w szybki i łatwy sposób, przy zaoszczędzeniu kosztów inwestycji. Przemyślana konstrukcja w połączeniu z wysokowydajnymi modułami cienkowarstwowymi Schüco ProSol TF gwarantują korzystanie z darmowej energii elektrycznej, nawet przy niewielkim promieniowaniu słonecznym i wysokich temperaturach.
System tworzy jednorodną, estetyczną taflę, której kolorystyka może być modyfikowana. Okładzinę montuje się do elewacji w zaledwie 4 punktach pod kątem 10º w stosunku do ściany hali. Dzięki korzystniejszej orientacji uzyski w kWh są większe, niż w przypadku systemów montowanych równolegle do elewacji. Efektywność działania systemu zwiększają wydajne inwertery Schüco, które zmieniają energię solarną w prąd sieciowy zmienny o mocy 230 V przy minimalnych stratach. Schüco SGI 2500 T plus-02 cechuje się wysoką sprawnością pracy na poziomie 95,4%. W zależności od wielkości instalacji można dopasować odpowiednie urządzenie, od urządzeń z serii SGI aż po inwertery centralne o wydajności od 100 kWp z możliwością rozbudowy.
Zaloguj się Logowanie