Gruntowne przygotowania to podstawa trwałości i jakości malowania

Idealnie gładkie, równo pomalowane powierzchnie, trwałość i odpowiednie nasycenie kolorów – to marzenie każdej osoby remontującej dom czy mieszkanie. Większość z nas wie, jak duże znaczenie ma użycie wysokiej jakości farby nawierzchniowej i odpowiednich narzędzi malarskich.

Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, że niezbędną podstawą jest odpowiednie przygotowanie podłoża, składające się z kilku etapów: wysezonowania nowych powierzchni, dokładnego oczyszczenia i zagruntowania.

Warto pamiętać o tym, że prawidłowo przygotowane podłoże zapewnia nie tylko jakość i trwałość wymalowania, ale też wiąże się ze znacznymi oszczędnościami w zakresie zużycia farby nawierzchniowej i skróceniem czasu remontu. Nim przystąpimy do gruntowania powierzchni w nowych budynkach, zapewnijmy wystarczający czas na etap „sezonowania”. „Odpowiednie przygotowanie podłoża polega na jego właściwym wysezonowaniu – mówi Ryszard Frycowski, Doradca Techniczny Tikkurila Polska. – Wówczas następuje „związanie” podłoża, czyli osiągnięcie przez nie odpowiednich parametrów mechanicznych, oraz jego wyschnięcie, w tym przypadku polegające na oddaniu wilgoci technologicznej”. Ten etap może trwać od kilku dni do 4-5 tygodni od momentu wykonania podłoża. Dopiero w dalszej kolejności możemy przejść do oczyszczenia powierzchni.

Oczyszczenie jest konieczne, zapewnia bowiem lepszą impregnację gruntem, a także optymalną przyczepność farby nawierzchniowej. Ze ścian i sufitów należy usunąć kurz, brud, tłuste plamy oraz słabo przylegającą, łuszczącą się powłokę starej farby. Ewentualne ubytki należy wypełnić najlepiej akrylową masą szpachlową, przeszlifować i odkurzyć.

Przed przystąpieniem do gruntowania, należy wybrać właściwy do tego preparat. „Ważne, by używać gruntów zalecanych przez producenta pod daną farbę, np. akrylową. Mamy wtedy pewność, że preparat jest odpowiednio dopasowany chemicznie i stworzy spójny system z farbą nawierzchniową” – radzi Ryszard Frycowski. Dobra farba gruntująca penetruje podłoże, wzmacnia je i wyrównuje jego chłonność, zapewniając poprawę przyczepności farby nawierzchniowej (co wpływa na trwałość powłoki) i jej równomierne wysychanie. Kolejną korzyścią płynącą z gruntowania jest brak powstawania odspojeń farby nawierzchniowej, które często pojawiają się podczas łączenia kolorów i odcinania ich od siebie przy użyciu taśm malarskich. Nałożenie preparatu gruntującego skutkuje ponadto zwiększeniem wydajności farby nawierzchniowej, szczególnie przy nakładaniu jej pierwszej warstwy, co istotnie obniża koszt malowania. Warto również wiedzieć, iż grunt podbarwiony na kolor identyczny lub zbliżony do koloru farby nawierzchniowej, może zmniejszyć ilość jej warstw (dzięki nadaniu odpowiedniego tła kolorystycznego). Istotną rolą preparatów gruntujących jest także tworzenie bariery wodoodpornej w pomieszczeniach, w których występuje podwyższona wilgotność powietrza. Jeśli malowane podłoże jest pyliste bądź niespójne, należy zastosować grunt wzmacniający.

1 Komentarz

  1. jack from warsaw

    2 sierpnia 2013 at 14:30

    to prawda

Zaloguj się Logowanie

Komentuj