Gotowy projekt domu – adaptacja i zmiany w projekcie

Haus Kubus Abendstimmung

Gotowy projekt domu – adaptacja i zmiany w projekcie

Gotowy projekt domu, niezależnie od tego gdzie został zakupiony, wymaga tzw. adaptacji. Co to jest adaptacja? Jakie zmiany możemy nanieść na projekt gotowy? Ten artykuł odpowie na wszystkie Twoje pytania związane z adaptacją gotowego projektu budowlanego.

Wybór odpowiedniego projektu

Elementem procesu bez którego żadna inwestycja nie może być zrealizowana jest projekt architektoniczno-budowlany. Nie inaczej jest również w przypadku budowy domu. Bez względu na wielkość, rodzaj użytych materiałów czy lokalizację każdy dom musi mieć zatwierdzony projekt wg którego będzie można go wznieść.

Dla inwestora prywatnego często budowa domu jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w życiu. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że dla wielu jest to jednocześnie jedyna w życiu tak duża inwestycja. Z takiego punktu widzenia niezwykle ważne jest maksymalne zoptymalizowanie całego procesu zarówno pod względem finansowym jak i w celu uniknięcia niepotrzebnych błędów. Aby tego dokonać należy przede wszystkim wybrać odpowiedni projekt. Bardzo dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie wybór projektu gotowego. Chodzi przecież o unikniecie błędów mogących utrudnić realizację inwestycji.

Niemal nieograniczony katalog projektów oferują dziś liczne portale architektoniczne. Dla przykładu na stronie Archido.pl można znaleźć właściwie każdy rodzaj domu. Kryterium wyboru określają nie tylko wielkość inwestycji i cena ale również rodzaj materiału konstrukcyjnego, styl, zróżnicowanie pomieszczeń gospodarskich i wiele innych cech, które sprawiają, że już na etapie podejmowania decyzji projekt typowy staje się spersonalizowany. Dużym ułatwieniem jest możliwość filtrowania gotowych projektów domów według określonych cech (https://www.archido.pl/12-projekty-domow).

Czym jest adaptacja projektu gotowego?

Mimo tak zaawansowanych możliwości dopasowania wymarzonego lokum każdy projekt typowy musi zostać poddany tzw. procesowi adaptacji. Może tego dokonać jedynie architekt projektant posiadający uprawnienia projektowe i należący do Izby Architektów. Po naniesieniu niezbędnych zmian staje się on w pełni odpowiedzialny za cały projekt nawet jeśli nie był jego autorem.

Konieczne zmiany najczęściej wynikają z warunków środowiskowych w jakich zaprojektowany obiekt będzie wzniesiony. Czynnikami determinującymi wprowadzenie korekt są przede wszystkim: ukształtowanie terenu, rodzaj gruntu, region a także lokalne warunki zabudowy czy dostęp do mediów.

Zmianom mogą podlegać również elementy konstrukcyjne. Przesuniecie lub powiększenie okien, modyfikacja rozkładu ścianek działowych czy wybór innego koloru elewacji należą do adaptacji łatwych. Problemów nie nastręcza nawet zmiana materiału konstrukcyjnego pod warunkiem zachowania dotychczasowych wymiarów i właściwości termicznych ściany. W interesie inwestora jest aby wybierać taki projekt typowy, który będzie wielkością i parametrami ogólnymi pasował do działki na której ma zostać wzniesiony.

Wszystkie opisane powyżej zmiany należą do adaptacji łatwych nie wymagających od architekta ingerencji w konstrukcję budynku. Tak też należy wybierać projekty. Niemniej jednak może się zdarzyć, że niewielkie zmiany prowadzić będą do znaczących modyfikacji układu instalacji czy nawet samych elementów nośnych budynku. Inwestor powinien zwracać szczególną uwagę na jakość wybieranego projektu. Korzystanie z renomowanych i sprawdzonych portali daje taką gwarancję. Na archido.pl klient ma do wyboru szeroką ofertę projektów budowlanych a w podjęciu właściwej decyzji pomaga mu szereg artykułów porad i wskazówek dających szansę na uniknięcie kosztownych pomyłek. Bywają również sytuacje, w których nie przewidzi się nadchodzących zmian a modyfikacji ulega cała bryła budynku. Zwykle w projektach gotowych jest zamieszczona adnotacja autora pozwalająca na zmiany w projekcie nie wpływające bezpośrednio na wygląd zewnętrzny budynku. Gdy adaptacji dotyczy również architektura może to wymagać uzyskania dodatkowej zgody.

Ile to wszystko kosztuje?

Niewątpliwą zaletą projektów gotowych jest ich przystępna cena. Na archido.pl lub innych portalach budowlanych ceny gotowych projektów zaczynają się już poniżej 2000 złotych. Oczywiście do tej sumy zawsze należy dodać koszt adaptacji, który w zależności od zakresu prac może wynieść od kilkuset do kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Sceptycy twierdzą nawet, że w niektórych przypadkach inwestor płaci dwa razy za jeden projekt, dlatego tak ważny jest staranny jego wybór. Należy jednak pamiętać również, że częste błędy pojawiające się w projektach indywidualnych, niejednokrotnie mogą prowadzić do bardzo kosztownych zmian, opóźnień lub nawet usterek nie dających się usunąć.
Dodatkowym, niezwykle istotnym elementem oferty jest również kompleksowy kosztorys dodawany do projektu architektoniczno-budowlanego. Taką ofertę inwestorzy znajdą m.in. na portalu Projekty Domów Archido.pl gdzie oprócz opisu technicznego i rysunków wykonawca dostanie modyfikowalny arkusz z kosztami całego procesu inwestycji.

Reasumując, nie ma w zasadzie żadnego powodu aby przesadnie inwestować w projekty wykonywane na indywidualne zamówienie, zwłaszcza jeśli jest to nasza pierwsza poważna inwestycja.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj