Gdzie i do czego stosować posadzkę anhydrytową?

© freeimages.com

© freeimages.com

Czym różni się posadzka anhydrytowa od tradycyjnej? Jakie ma właściwości? Jakie korzyści płyną z jej zastosowania? Czy można nią zastąpić wylewkę z mixokreta? Jakie ma zastosowanie? O tym poniżej.

Na ogrzewanie podłogowe tradycyjnie stosuje się wylewkę cementową. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, ale niestety nie bezproblemowe. W przypadku jej stosowania występują liczne problemy montażowe. Nowoczesne wylewki anhydrytowe takich problemów nie stwarzają. Tego typu mieszanki są dostarczane na budowę w postaci gotowej do użycia, dzięki czemu wyróżniają się bardzo dobrym przewodnictwem cieplnym i to nawet dwukrotnie wyższym niż w przypadku wylewki tradycyjnej. Są również bardzo wytrzymałe, samopoziomujące, a podczas ich stosowania nie ma potrzeby robienia otworów dylatacyjnych. Być może niebawem będą stosowane częściej niż cementowe.

Czym są posadzki anhydrytowe?

Zaprawa anhydrytowa to jeden z rodzajów podkładów podłogowych. Ma płynną konsystencję, co znacząco ułatwia jej wylewanie na dużych powierzchniach. Poza tym przestrzenie między rurami ogrzewania podłogowego wypełniają się bezproblemowo. Jest wykonana na bazie siarczanu wapnia. Układa się ją mechanicznie najczęściej za pomocą pomp ślimakowych. Jest dostarczana na budowę w stanie gotowym do użycia. Jest polecana do stosowania na ogrzewanie podłogowe z uwagi na bardzo dobre parametry przewodzenia ciepła.

Wiąże się bezskurczowo, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania zbrojenia. Nie ma także potrzeby stosowania szczelin dylatacyjnych i pozornych. Jest to materiał niepalny. Po jej położeniu przez ok. 2 dni należy chronić ją przed wysoką temperaturą, wodą i przeciągami.

Właściwości, jakimi się wyróżnia na tle innych rodzajów posadzek to: dobre przewodnictwo cieplne, samopoziomowanie, wysoka i stabilna wytrzymałość oraz brak konieczności robienia dylatacji.

Korzyści płynące z jej zastosowania to przede wszystkim: szybkość aplikacji materiału, mniejsza grubość wylewki oraz szybkie nagrzewanie pomieszczeń w systemie ogrzewania podłogowego.

Zastosowanie posadzki anhydrytowej

Zaprawę anhydrytową stosuje się do wykonywania podkładów podłogowych na wszystkich rodzajach stropów o sztywnej konstrukcji, a także na podłogach, na których mają być położone płytki ceramiczne i kamienne, panele laminowane, deski, posadzki dekoracyjne,  oraz grube wykładziny jak również parkiety i deski klejone oraz posadzki żywiczne.

Używa się jej do wykonywania podkładów podłogowych przede wszystkim z ogrzewaniem podłogowym, ale także na izolacjach z wełny mineralnej i styropianu, na warstwie rozdzielającej z folii czy papy na sztywnym podłożu, na tzw. podłogi dystansowe (podniesione).

Jest to idealny rodzaj wylewki do domów jednorodzinnych i mieszkań.  Stosuje się ją jednak również w obiektach użyteczności publicznej, tj. w biurach, szkołach, szpitalach, kinach czy sklepach. Nadaje się tylko do wnętrz i to do suchych pomieszczeń. Może być wylana pod wszystkie rodzaje okładzin, a także jako warstwa wierzchnia posadzki barwionej w masie ale tylko po wykończeniu transparentną żywicą.

Zaprawa anhydrytowa nie jest odporna na wilgoć, więc nie można jej użyć w pomieszczeniach narażonych na działanie wody. Nie nadaje się do wylewania na zewnątrz. W pomieszczeniach niepodpiwniczonych należy zastosować izolację, a w stropach nad pomieszczeniami o podwyższonej temperaturze i w których tworzy się para wodna paroizolację.

Posadzka anhydrytowa vs. wylewka z mixokretu

Wylewkę anhydrytową można stosować zamiast tradycyjnej z mixokretu. Wykonawcy stosujący tę drugą doceniają posadzkę anhydrytową z trzech powodów. Po pierwsze, do jej wylania potrzebne są tylko 3-4 osoby, a przy mixokrecie aż 5-6 osób. Po drugie, ekipa budowlana jest w stanie wylać ok. 1000 m2 posadzki w ciągu dnia, a w przypadku tradycyjnej wylewki tylko ok. 200 m2. Po trzecie, wykonywanie wylewki anhydrytowej jest wygodniejsze, gdyż robi się to w pozycji stojącej, a nie jak przy mixokrecie w pozycji pochylonej na kolanach.

Beton samopoziomujący ANHYLEVEL to płynny podkład podłogowy na bazie siarczanu wapnia, przygotowywany w wytwórniach CEMEX. Jest dostarczany na budowę w postaci już gotowej do użycia. Posadzkę anhydrytową ANHYLEVEL układa się mechanicznie za pomocą pomp ślimakowych lub tłokowych. Produkt ten został wyróżniony dwiema prestiżowymi nagrodami: TOPBuilder 2016 oraz Green Building Awards 2017. Można go zamówić na stronie: http://betonnadom.pl/produkty/anhylevel.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj