Fotel biurowy dla Ciebie

fotel-ergonomiczny

Fotel biurowy dla Ciebie

Dlaczego warto poświęcić więcej uwagi wyborowi krzesła biurowego? Jak dowodzą badania, siedzący tryb pracy w połączeniu z takowym trybem życia bardzo negatywnie rzutuje na nasze zdrowie, samopoczucie, a także na produktywność. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując krzesło do biura?

Problem nieergonomicznych stanowisk pracy biurowej jest w Polsce powszechny. Jak wynika z ostatniej edycji badania Ergotest, którego wyniki opublikowane zostały w 2015 roku, tylko 2% stanowisk pracy w Polsce spełniało standardy ergonomii. Co więcej, aż 51,6% stanowisk pracy nie spełniło nawet podstawowych wymogów ergonomii określonych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny prac, a także w Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Brak odpowiednich warunków do pracy naraża nas zarówno na poważne schorzenia, jak i spadek motywacji.

Skutki pracy siedzącej

W Stanach Zjednoczonych siedzący tryb życia określany jest jako „the new smoking”. Nieprzypadkowo, ponieważ dr David Agus, który jest jednym z najbardziej znanych na świecie lekarzy specjalizujących się w chorobach nowotworowych, w swoim bestsellerze pt. „A Short Guide to a Long Life” porównał skutki 5-godzinnego siedzenia do wypalenia jednej paczki papierosów. Z kolei dr James Levine, światowej klasy specjalista zajmujący się badaniami na rzecz zwalczania otyłości, uważa siedzący tryb pracy za bardziej niebezpieczny dla zdrowia od nałogu nikotynowego. Dr Levine w jednym z wywiadów udzielonych dla „The Los Angeles Times” powiedział, że ludzie dosłownie „umierają w wyniku zasiedzenia”.

Długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej, np. w związku z pracą przy komputerze, negatywnie wpływa na organizm. Osoba pracująca w tym trybie przez przynajmniej kilka godzin dziennie jest narażona przede wszystkim na bóle pleców, szyi, nadgarstków, głowy i oczu. Siedzący tryb pracy trwający dłuższy czas, np. kilka lat, może natomiast doprowadzić do poważnych komplikacji, które mogą uniemożliwić normalne funkcjonowanie, nie mówiąc już o produktywności.

Wybieramy fotel

Jak podkreślają specjaliści z firmy AJ Produkty, fotel do biura, na którym przyjdzie nam siedzieć kilka lub nawet kilkanaście godzin dziennie powinien zapewniać jak najszerszy zakres regulacji. Poza standardową zmianą wysokości siedziska oraz kąta odchylenia oparcia, istotna jest możliwość dopasowania położenia podłokietników. Najbardziej zaawansowane są rozwiązania umożliwiające tzw. „dynamiczne siedzenie”. W tego typu krzesłach biurowych zarówno siedzisko, jak i oparcie dostosowują się do zmiany pozycji użytkownika. Tego typu krzesła ergonomiczne poprawiają krążenie w trakcie pozostawania w pozycji siedzącej, minimalizując odczucie niewygody.

W przypadku krzeseł ergonomicznych z mechanizmem synchronicznym, zarówno siedzenie, jak i oparcie dosłownie podążają za ruchami ciała użytkownika, ustawiając się pod optymalnym kątem. Jednocześnie ustawienia można zablokować w preferowanej dla siebie pozycji. Na rynku dostępne są również krzesła biurowe wyposażone w mechanizm multisynchroniczny, dzięki któremu siedzisko oraz oparcie poruszają się niezależnie od siebie, przy czym optymalne ustawienie można zablokować na stałe.

Równie ważny, jak konstrukcja siedziska, jest także materiał użyty do wykończenia fotela. Może być to tapicerka wykonana np. ze skóry naturalnej, wełny, eko-skóry, czy tworzywa sztucznego. Poza trwałością materiału, pod uwagę należy wziąć takie czynniki, jak poziom komfortu, wygląd czy funkcjonalność. Oczywiście czynnikiem determinującym wybór jest także przeznaczenie siedziska. Jeśli będzie ono elementem wyposażenia sali konferencyjnej, należy poświęcić więcej uwagi wyglądowi. Jeśli jednak na krześle przyjdzie nam spędzić przynajmniej kilka godzin w ciągu dnia, zdecydowanie lepszym wyborem będzie fotel z materiałem przewiewnym i z oparciami z siatki.

Jak wynika z raportu Loundhouse 2016 roku przeprowadzonego na zlecenie firmy Fellowes, aż 93% ankietowanych pracowników potwierdziło, że wygodna pozycja za biurkiem pomaga im wydajniej pracować. Na szczęście w przypadku aranżacji domowego gabinetu to my, a nie pracodawca, decydujemy, jakie wyposażenie zakupić. Badania oraz opinie ekspertów powinny nas natomiast skłonić do głębszego namysłu nad wyborem optymalnego rozwiązania.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj