Filtrowanie wody kranowej staje się coraz to bardziej popularne!
Z przeprowadzonych w Polsce badań wynika, że nawet 60% Polaków nie ma zaufania do picia wody kranowej i zdecydowanie woli pić wodę butelkowaną. Czy jednak jesteśmy skazani na noszenie ciężkich butelek z wodą, a może jednak istnieje inny sposób na to, by móc bez obaw wypić szklankę wody prosto z odkręconego w kuchni kranu?
Filtrowanie wody — dlaczego warto to robić?
Nasze obawy związane z jakością wody z kranu są bardzo często zupełnie uzasadnione, bo choć wodociągi badają wodę w momencie jej wyjścia, to nie są one jednak w stanie dać nam pełnej gwarancji, że jest ona wystarczająco dobrej jakości również po dotarciu do naszych kranów, dlaczego tak się dzieje? Wszystko wynika z tego, że woda wodociągowa musi pokonać przez rury naprawdę długą drogę, podczas której bardzo często traci ona swoje właściwości. Zarówno ten fakt, jak i po prostu to, że woda z kranu nam nie smakuje (przez to, że jest zbyt twarda lub zbyt mocno wyczuwa się w niej chlor), powoduje, że coraz częściej szukamy sposobów na to, aby uzdatnić ją do picia.
Odwrócona osmoza, a więc najdokładniejsza metoda filtracji wody.
Najpopularniejszym, a zarazem najdokładniejszym sposobem filtracji wody kranowej jest odwrócona osmoza. Żeby lepiej zrozumieć to, na jakiej zasadzie działają tego rodzaju filtry, należy najpierw pochylić się nad samym zjawiskiem osmozy, które polega na przenikaniu cząsteczek wody przez membranę, która rozdziela dwa roztwory, różniące się między sobą stężeniem. Cząsteczki wody wykorzystując właśnie to zjawisko, przepływają z roztworu o stężeniu mniejszym, do tego o stężeniu większym – zachodzi proces rozcieńczania.
Sytuacja zmienia się, jednak, jeżeli po stronie roztworu o stężeniu większym przyłożymy odpowiednie ciśnienie – wówczas woda zacznie przenikać z roztworu bardziej stężonego (większa ilość zanieczyszczeń) do tego o stężeniu mniejszym. Przepływ odbywać się więc będzie w odwrotnym kierunku, co nazywane jest właśnie osmozą odwróconą wykorzystywaną podczas filtracji wody.
System odwróconej osmozy – idealne rozwiązanie w każdym domu.
System odwróconej osmozy montuje się najczęściej w szafce pod zlewem, co sprawia, że jest to rozwiązanie zupełnie niewidoczne i wykorzystujące miejsce, które w większości przypadków nie jest wykorzystywane lub jest po prostu zagracone. Tego rodzaju filtry osmotyczne usuwają z wody bakterie (w tym również bakterie e-coli), wirusy czy szkodliwe związki chemiczne, są więc niezwykle uniwersalne. Warto wiedzieć, że taki system można wyposażyć również w mineralizator, co sprawi, że możemy uzyskać wodę o specjalnych właściwościach np. wodę alkaliczną lub pełną magnezu.
Woda uzyskana dzięki zastosowaniu tego rodzaju filtrów jest idealna dla dzieci, dobrze sprawdza się w przypadku prowadzenia akwariów czy podlewania roślin – jest to, wiec niezwykle uniwersalne rozwiązanie, nad którym z pewnością warto się zastanowić!
Zaloguj się Logowanie