Dywany dawniej i dziś

Dywany od wielu wieków zdobią nasze domy i mieszkania. Zmieniają się trendy, zmienia się moda a dywany niezmiennie cieszą się dobrą sławą pośród elementów dekoracyjnych.

Wpływać na to może ich praktyczność. Podłogi pokryte dywanem są ciepłe i miłe w dotyku a ponadto nie bez znaczenia jest ich aspekt dekoracyjny. W niektórych krajach, jak również dawniej w Polsce dywany wykorzystywano do zdobienia ścian. W dzisiejszych czasach tkaniny i dywany są przeważnie ozdobą podłóg.

Ojczyzną dywanów jest najprawdopodobniej Azja. Z doniesień historycznych wynika iż pojawiły się one między III a II tysiącleciem p.n.e. Za ojczyznę dywanu uważa się Persję. Po dziś dzień panuje przekonanie, że dywany perskie należą do najcenniejszych na świecie.

W VII wieku Persowie zaczęli tkać dywany z wielbłądziej wełny a także jedwabiu. Według obecnej tezy historyków, pierwsze kobierce powstały w plemionach koczowniczych, które w ciągu długiego czasu, kierując się przede wszystkim potrzebami praktycznymi, nauczyły się sztuki przeplatania ze sobą miękkich włókien roślin oraz wykorzystywania wełny zwierząt, tworząc z niej coś w rodzaju filcu.

Za najstarszy kobierzec na świecie uważa się ten odkryty w 1949 roku, na Syberii, w górach Ałtaj, a dokładnie w dolinie Pazyryk. W oparciu o badania, kobierzec z Pazyryku uważa się za dzieło tkaczy perskich.

Także chiny uważane są za uznanego producenta dywanów. Chińskie dywany tkane są z wełny bardzo dobrego gatunku lub jedwabiu. Natomiast mocne, wytrzymałe kobierce; pasujące do stylowych mebli pochodzą z Afganistanu. Inni producenci to Nepal, Pakistan i Turkmenistan – produkowane tam kobierce nazywane są turkmenami.

W dzisiejszych czasach najpopularniejsze są dywany syntetyczne. Poliester charakteryzuje się największą wśród syntetyków trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dywany nowoczesne nie przedstawiają już tradycyjnych wzorów charakterystycznych dla poprzednich epok. Często pojawiają się na nich proste, wręcz minimalistyczne, geometryczne kształty.

Dzisiejsze dywany często swoim wyglądem imitują naturalne podłoże, trawiaste, błotniste lub zaśnieżone z odciśniętymi śladami butów oraz bieżników samochodów. Niezmiennym pozostaje jednak fakt, iż stanowią doskonałe uzupełnienie wystroju wnętrz. Dywany wręcz doskonale prezentują się w nowoczesnych pomieszczeniach. W pokojach wypoczynkowych, sypialniach wzmagają klimat spokoju oraz pełnego relaksu. Dywany syntetyczne tkane są maszynowo a ich zaletą jest ich szeroka dostępność.

Pomimo wielu niewątpliwych zalet dywanów syntetycznych, zdecydowanie lepszej jakości są dywany wełniane. Wełna jest jednym z najwyższej klasy surowców. Przewyższa ją tylko jedwab. Wełna w porównaniu ze sztucznymi włóknami jest bardziej sprężysta, odporniejsza na ścieranie i zaplamienia. Niewątpliwą zaletą dywanów wełnianych jest także trwałość kolorów.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj