Poszarzałe drewno, korozja, grzyby i algi to tylko jedne z wielu zagrożeń jakie mogą zaszkodzić powierzchniom drewnianym. Skutecznym sposobem na ich ochronę może okazać się wykorzystanie nowoczesnych impregnatów.
Drewno to materiał wykorzystywany do budowy całych domów
lub ich poszczególnych elementów. Świetnie izoluje, choć jednocześnie pozwala ścianom oddychać, dzięki czemu w zimie zatrzymuje ciepło, a w lecie – przynosi kojący chłód. Niestety drewno, choć bardzo estetyczne, nieodpowiednio chronione szybko ulega zniszczeniu i traci pierwotny urok oraz właściwości. Dlatego tak ważne jest jego profesjonalne zabezpieczenie.
Niezabezpieczone drewno wystawione na działanie słońca po kilku miesiącach zaczyna szarzeć. Dzieje się tak ponieważ promieniowanie UV niszczy ligninę
– składnik łączący komórki drewna. Aby temu przeciwdziałać w pierwszej kolejności powierzchnię należy przeszlifować, potem zaś możemy przejść do aplikacji preparatów zabezpieczających.
– Konserwację drewna należy rozpocząć od naniesienia impregnatu technicznego
np. Sadolin Base, który zabezpieczy drewno przed atakiem grzybów i owadów
– mówi Marcin Stankiewicz, Senior Brand Manager, ekspert marki Sadolin.
– Następnie musimy zabezpieczyć drewno przed czynnikami atmosferycznymi: promieniowaniem UV i wodą. Do tego celu należy użyć preparatu
ochronno-dekoracyjnego np. impregnatu lub lakierobejcy, który nie tylko odpowiednio zabezpieczy drewno, ale również nada mu pożądany kolor i efekt dekoracyjny – radzi Stankiewicz.
W przypadku impregnatu drewno zostanie zabezpieczone jedynie od wewnątrz,
ale dzięki temu pozostanie matowe i naturalne w dotyku. Dodatkowo koszt takiego rozwiązania jest niższy niż w przypadku zastosowania lakierobejcy. Należy jednak pamiętać, że trwałość takiego zabezpieczenia wynosi z reguły tylko kilka lat. Dlatego jeśli zależy nam na ochronie drewna zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz,
a także chcemy wydłużyć okres ochronny naszych powierzchni drewnianych, warto zastosować jedną z nowoczesnych lakierobejc takich jak Sadolin Tinova, dzięki której trwałość zabezpieczenia sięga nawet 12 lat! To przełom na rynku – produkt oferuje najtrwalszy efekt, bez negatywnego wpływu na środowisko.
– Jeżeli zależy nam na podkreśleniu naturalnej barwy drewna powinniśmy zastosować lakier Sadolin Yacht. Gdy chcemy nadać drewnu inny kolor powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący (Sadolin Classic) lub lakierobejcę (Sadolin Tinova, Sadolin Extra) – mówi Stankiewicz. W pierwszym przypadku preparat wsiąknie
w drewno i zabezpieczy je od wewnątrz. Zabezpieczone w ten sposób drewno pozostanie matowe i naturalne w dotyku – podkreśla.
Jeżeli zależy nam na lepszej i trwalszej ochronie drewna powinniśmy sięgnąć
po lakierobejcę.
Wrogami drewna są wszelkiego rodzaju grzyby i algi. Walkę z nimi należy rozpocząć od usunięcia z powierzchni wykwitów i narośli. W warunkach domowych możemy zrobić to na kilka sposobów. Pierwszy polega na zeskrobaniu przy pomocy szpachelki. Drugi – usunięciu wodą pod ciśnieniem. Trzeci – usunięciu przy pomocy szczoteczki o twardym włosiu i wody z detergentem. Jeżeli zdecydujemy się zastosować wodę musimy odczekać min. 1 dzień, aż drewno wyschnie. Kolejnym krokiem jest szlifowanie, które wykonujemy w standardowy sposób, aż do dotarcia do surowego i niezainfekowanego drewna. Uwaga: w przypadku usuwania grzybni należy bezwzględnie używać masek zabezpieczających, ponieważ grzybnie wydzielają toksyny bardzo niebezpieczne dla górnych dróg oddechowych.
Należy pamiętać, że nie wszystkie grzyby atakujące drewno prowadzą do jego rozkładu. Niektóre z nich powodują jedynie jego przebarwienie czyli siniznę, która objawia się niebiesko-szarymi plamami. Renowacja powierzchni nią zainfekowanych jest trudna, ponieważ bardzo często sięga ona w głąb drewna. Jeżeli je szlifujemy
i widzimy, że plamy nadal się utrzymują, oznacza to, że nie pozostaje nam nic innego jak tylko zastosować impregnat techniczny (np. Sadolin Base), a następnie wykończyć powierzchnię barwnym preparatem, który zamaskuje niedoskonałości drewna.
Copyright © Alexandrite Group
Zaloguj się Logowanie