Drewniane podłogi cieszą się niesłabnącą popularnością – nadają wnętrzu wyjątkowy klimat, a odpowiednio pielęgnowane i zabezpieczone przetrwają wiele lat.
Drewno jest jednym z najwszechstronniej wykorzystywanych naturalnych surowców. Wykonane z niego podłogi doskonale pasują do niemal każdego stylu wnętrza i nawet z upływem lat pozostają ponadczasowo modne. Niezwykle popularne we wnętrzach o klasycznej aranżacji, kojarzą się z poczuciem bezpieczeństwa i ciepłem domowego ogniska. Są też oryginalnym elementem stylu współczesnego i minimalistycznego, przełamując jego „chłód”. Decydując się na drewnianą podłogę pamiętajmy jednak, że materiał ten ulega naturalnemu zużyciu, dlatego należy zadbać o odpowiednie wykończenie, zabezpieczenie i pielęgnację takich podłóg. Zabiegi takie jak olejowanie, lakierowanie czy malowanie pomogą utrwalić piękno drewnianych podłóg i zdecydowanie przedłużyć ich żywotność.
Olejowanie podłóg drewnianych
Jest to bardzo popularny sposób zabezpieczenia podłóg drewnianych, który pozwala jednocześnie na zachowanie naturalnego wyglądu powierzchni. W przeciwieństwie do lakieru, olej nie tworzy powłoki pokrywającej parkiet.
Zasady stosowania:
- Przed przystąpieniem do olejowania należy oczyścić dokładnie powierzchnię z brudu i kurzu oraz pozostawić do wyschnięcia. Należy również usunąć pozostałości poprzednich preparatów (poprzez szlifowanie bądź cyklinowanie), a następnie odkurzyć.
- Olej nakładamy za pomocą pędzla, szmatki lub natrysku. Pierwszą warstwę pozostawiamy do wchłonięcia na 5-10 minut, a następnie usuwamy niewchłonięte pozostałości i polerujemy podłogę szmatką. Powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin i powtarzamy procedurę. Zazwyczaj dwie warstwy oleju są wystarczające.
Regularne olejowanie, zabezpiecza drewnianą powierzchnię i sprawia, iż jest ona wodoodporna, trwała oraz łatwa do utrzymania w czystości.
Lakierowanie podłóg drewnianych
Lakierowanie zabezpiecza posadzkę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz chemicznymi, a także nadaje powierzchni eleganckie wykończenie.
Zasady stosowania:
- Przed lakierowaniem należy dokładnie przygotować powierzchnię – powinna być ona sucha, czysta i przeszlifowana. Konieczne jest również dokładne odkurzenie i odpylenie. Przed nałożeniem ostatniej warstwy lakieru, należy umyć i starannie wytrzeć podłogę.
- W przypadku drewna surowego należy zastosować warstwę lakieru podkładowego (szczegółowe zalecenia w Kartach Technicznych produktów). Po wyschnięciu szlifujemy ją (z użyciem np. gładkiego papieru ściernego), a następnie odkurzamy powierzchnię.
- Zazwyczaj nakładane są dwie lub trzy warstwy lakieru. Konieczne jest zachowanie zalecanych przez producenta odstępów w nakładaniu kolejnych warstw. Ważne jest również, by nakładać lakier zgodnie z kierunkiem słojów drewna.
Malowanie podłóg drewnianych farbą
Malowanie farbą pozwala zabezpieczyć podłogę, a także nadać jej oryginalny kolor, dzięki czemu aranżacja zyskuje indywidualny styl.
Zasady stosowania:
- Należy oczyścić powierzchnię z brudu i kurzu, usunąć żywicę z sęków za pomocą stalowego skrobaka.
- Konieczne jest również zaszpachlowanie wszelkich drobnych pęknięć i otworów. Duże ubytki pomiędzy płytami podłogowymi wypełniamy przy pomocy klinów drewnianych. Należy zeszlifować szpachlowane miejsca i usunąć pył.
- Dotychczasowe powłoki, będące w złym stanie technicznym, należy dokładnie usunąć.
- Powierzchnie z surowego drewna wymagają zagruntowania. Natomiast w przypadku renowacji starych powłok malarskich, należy wykonać wymalowanie próbne.
mk121
24 listopada 2012 at 23:48
piękne!
mk121
29 listopada 2012 at 01:44
Należy oczyścić powierzchnię z brudu i kurzu