Rosnące rachunki za ogrzewanie, uporczywe plamy, które nie chcą się sprać, zatkany rurociąg czy osad w ulubionym napoju – to niedogodności, z którymi spotykamy się na co dzień. Mało kto zdaje sobie sprawę, że głównym winowajcą może być woda…
…a dokładniej „twarda” woda, która płynie w większości kranów w Polsce. Ściany garnków i czajników pokrywają się nieprzyjemnym osadem, herbata ma dziwny posmak, a na umywalce i w wannie pozostają plamy. Co możemy zrobić, aby nie dopuścić do kłopotliwych sytuacji?
Twardość wody odbija się przede wszystkim na trwałości i efektywności pracy urządzeń domowych. Charakterystyczną cechą „twardej” wody jest zawarta w niej duża ilość jonów wapnia i magnezu. Wbrew pozorom, ten czynnik ma ogromne znaczenie w wielu codziennych sytuacjach. Gotując wodę w czajniku elektrycznym, jego ścianki pokrywają się izolującym węglanem wapnia, przez co proces gotowania pochłania aż 20% więcej energii elektrycznej. Zmywarki potrzebują dodatkowych zmiękczaczy, aby uniknąć osadzania się nalotu na naczyniach. Co więcej, podczas pierwszych cykli podgrzewania wody na ścianach kotłów i kaloryferów wytrąca się kamień, tworząc bardzo skuteczną warstwę izolacyjną. Nie powinny nas więc dziwić rosnące z roku na rok rachunki za ogrzewanie. W takiej sytuacji, pomocnymi urządzeniami mogą okazać się przepływowe ogrzewacze wody Dafi, które z powodzeniem zastępują popularne systemy. W porównaniu np. do bojlerów elektrycznych, zmniejszają zużycie energii o ponad 60 % w skali roku. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie, bezpośrednio na rurze doprowadzającej wodę, przepływowych filtrów do wody. – Po pierwsze oczyszczają wodę z substancji szkodliwych dla naszego organizmu, po drugie zabezpieczają sprzęt domowy przed działaniem kamienia – mówi ekspert Dafi. – Dodatkowo, wyeliminowanie z wody użytkowej osadów wapnia, uniemożliwi rozwój bakterii Legionella w instalacjach i zasobnikach – dodaje. Filtry sprawdzą się zarówno w domach, jak i mieszkaniach.
Dbałość o urządzenia i sprzęty AGD to jednak nie wszystko. Liczy się jeszcze smak i zapach wody, od których zależy jakość naszych ulubionych napojów, zup oraz innych potraw przygotowywanych na bazie wody. Większość z nas z pewnością zauważyła ciemne plamy unoszące się na powierzchni herbaty. Skąd się one biorą? Część węglanów zawarta w wodzie podczas gotowania wytrąca się i wiąże z taninami herbaty tworząc rodzaj osadu na ściankach filiżanki. Z kolei dania przygotowane na bazie wody tracą swój wyjątkowy smak i aromat. Aby temu zapobiec warto korzystać z dzbanków filtrowych Dafi. Głównym założeniem technologii jest zmiękczanie wody oraz skuteczne usunięcie z niej zanieczyszczeń mechanicznych, metali ciężkich i chloru – czyli tego wszystkiego, co zaburza jej naturalny smak. Regularna wymiana filtrów w dzbanku pozwoli nam na przygotowywanie zdrowych posiłków.
Choć nie mamy wpływu na twardość wody w gospodarstwach domowych, możemy skutecznie zniwelować jej negatywne skutki. Dzięki rozsądnym rozwiązaniom oszczędzimy czas, energię i pieniądze, a ulubione potrawy oraz napoje zachowają smak i wszystkie wartości odżywcze.
mk121
23 stycznia 2013 at 10:05