Czym różni się deska warstwowa od litej?

deska

Czym różni się deska warstwowa od litej?

Specjalista od podłóg oburzyłby się na określenie „deska” w odniesieniu do różnych rodzajów produktów drewnianych. I słusznie: różnic między deską podłogową jednolitą i deską warstwową nie należy ignorować. Na szczęście ten tekst pozwoli Ci rozwiązać dylemat: deska lita czy warstwowa?

Gatunek drewna nie jest najważniejszym czynnikiem, o którym warto pamiętać przy wyborze podłogi drewnianej. Istotny jest również sposób, w jaki zostały wyprodukowane drewniane elementy. Rodzaje desek różnią się bowiem od siebie:

  • Ceną,
  • Wytrzymałością na obciążenia,
  • Wytrzymałością na wilgoć,
  • Przewodzeniem ciepła.

Porady Dobre Dla Domu sprawią, że różnice między deską litą i warstwową będą dla Ciebie zrozumiałe, dzięki czemu podejmiesz najlepszą decyzję dotyczącą wykończenia mieszkania.

Deska warstwowa – co to jest?

To rodzaj deski składającej się z od 2 do 8 warstw drewna, z czego warstwę wierzchnią (o grubości od 4 do 6 mm) stanowi najczęściej drewno szlachetnych gatunków, zaś warstwy spodnie to wysokiej jakości sklejka (najczęściej o grubości 1 mm). Czemu służy warstwowy układ deski?

  • Pozwala on na ekonomiczne korzystanie z drewna (z jednego fragmentu drewna można przygotować kilkanaście warstw);
  • Warstwy deski są ułożone tak, aby tworzące je słoje wzajemnie się blokowały. Dzięki temu podłoga drewniana jest odporna na zmiany temperatury oraz wilgoć, czyli wszystkie czynniki wpływające na zmianę rozmiaru drewna;
  • Deski warstwowe dobrze przepuszczają ciepło, dzięki czemu można je zamontować przy ogrzewaniu podłogowym. Warstwowa konstrukcja deski uniemożliwia również wypaczenie się drewna pod wpływem ogrzewania.

Zaletą podłogi drewnianej wykonanej z desek warstwowych takich jak np. jesion Saimaa Molti jest również jej cena. W porównaniu do desek podłogowych litych, wariant warstwowy jest znacznie tańszy zarówno w zakupie, jak i montażu. Niestety, wszystko ma swoje wady: ze względu na grubość deski warstwowe można cyklinować jedynie 2–3 razy.

Deska podłogowa lita – kiedy warto ją wybrać?

W przeciwieństwie do deski warstwowej deska lita jest wykonana z jednego fragmentu drewna (często dębu lub jesionu) o grubości od 14 do 21 mm. Zazwyczaj deska lita jest fabrycznie pokrywana warstwami lakieru lub oleju. Ze względu na swoją budowę „pracuje”,  czyli kurczy się lub rozszerza pod wpływem zmian temperatur, co może doprowadzać do powstawania szczelin w desce, w których gromadzi się kurz, oraz skrzypienia desek.

Co robić, aby deski lite nie traciły walorów estetycznych w trakcie użytkowania?

  • Należy pamiętać o utrzymywaniu w miarę stałej wilgotności powietrza w mieszkaniu (między 45 a 60%);
  • Maksymalna szerokość deski podłogowej litej powinna wynosić 12–14 cm. Im większa szerokość, tym większej deformacji mogą ulec deski pod wpływem zmian temperatury i wilgotności;
  • Przy deskach litych o szerokości od 15 cm w górę zaleca się montaż specjalnych mat;
  • Trzeba zrezygnować z ogrzewania podłogowego, które może wypaczyć deskę litą.

Z pewnością jednak przy odpowiedniej pielęgnacji podłoga z desek litych będzie służyła Ci przez dziesiątki lat – można ją cyklinować aż 4 razy. Warto jednak położyć ją tylko w miejscach, w których drewno nie jest narażone na zawilgotnienie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj