Co wziąć pod uwagę przy projektowaniu szafy na wymiar?

Szafa wnękowa

Co wziąć pod uwagę przy projektowaniu szafy na wymiar?

W odpowiednim zagospodarowaniu wolnej przestrzeni w mieszkaniu lub domu pomagają meble na wymiar. Jednym z najpopularniejszych elementów wyposażenia wnętrz, którego wykonanie zleca się stolarzowi są szafy. Jak odpowiednio zaprojektować ten mebel, żeby był funkcjonalny, przestronny i jednocześnie estetyczny?

 

Meble na wymiar pozwalają na zaprojektowanie każdego ich elementu dokładnie w taki sposób, by odpowiadał on potrzebom użytkowników. Dzięki temu aranżacja czterech kątów zyskuje nie tylko od strony wizualnej, ale także praktycznej. Szczególną popularnością w tej kwestii cieszą się szafy na zamówienie, dzięki którym można zaoszczędzić wiele miejsca i w pełni wykorzystać posiadaną przestrzeń.

Od czego zacząć projektowanie szafy?

Pierwszym krokiem jest wybór miejsca na montaż szafy. Nie trzeba przy tym, wbrew pozorom, dysponować dużą i prostą wnęką. W wielu przypadkach wystarczy nawet metr kwadratowy wolnej przestrzeni, żeby udało się stworzyć przestrzeń imitującą wymarzoną garderobę lub przestronny schowek. Szafy na wymiar są często montowane w pokojach ze skosami oraz w wąskich pomieszczeniach. Nie jest to jednak główny wyznacznik inwestycji w te meble. Przede wszystkim zaletą takich konstrukcji jest możliwość dostosowania każdego elementu szafy: głębokości półek, wysokości drążka czy liczby szuflad do własnych potrzeb oraz upodobań. To na tym etapie należy wykonać dokładne pomiary, biorąc pod uwagę fakt, że optymalna głębokość szafy na wymiar powinna wynosić od 55 do 100 cm. Pozostałe gabaryty są uzależnione od wymiarów dostępnej przestrzeni oraz zapotrzebowania na poszczególne miejsca.

Strefy w szafie na wymiar

Główną zasadą w projektowaniu mebli na wymiar jest podział całej konstrukcji na funkcjonalne części. Każdy fragment jest przeznaczony do innego rodzaju odzieży, obuwia, akcesoriów lub dodatkowych przedmiotów.

Odzież na wieszakach

W szafach na wymiar nie może zabraknąć większej przestrzeni na ubrania zawieszone na drążku. Wysokość, na której będzie się znajdował powinna wynosić około 160 cm – wtedy ma się gwarancję tego, że ubrania się nie zgniotą. W tej części szafy mogą wisieć sukienki, garnitury, odzież wierzchnia i opcjonalnie spodnie.

Ubrania na półkach

Projektując przestrzeń do przechowywania odzieży i obuwia należy wziąć pod uwagę liczbę potrzebnych półek. W zależności od rodzaju odzieży dobrym pomysłem jest przechowywanie ubrań na osobnych półkach. Zaliczają się do nich bluzy i swetry, koszulki czy spodnie. Złożone ubrania są widoczne zaraz po otwarciu szafy, co przyspiesza i ułatwia wybór ulubionej stylizacji.

Przechowywanie bielizny

Strefa, w której przechowuje się bieliznę, powinna obejmować przede wszystkim szuflady. Pozwoli to na zachowanie dyskrecji oraz estetyczne uporządkowanie i rozdzielenie poszczególnych elementów bielizny.

Dodatkowa przestrzeń

Zaletą mebli na wymiar jest możliwość maksymalnego wykorzystania wolnej przestrzeni – nawet, gdy na etapie projektu w szafie miałaby pozostać wnęka na dosłownie kilka centymetrów, to zawsze można wykorzystać ją na przykład do przechowywania deski do prasowania.

Odpowiedni projekt i montaż szafy obejmuje nie tylko zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Liczy się dostosowanie jej wnętrza do własnych wymagań oraz oczekiwań. W efekcie zyskuje się praktyczny w zastosowaniu i stylowy mebel.

 

Zaloguj się Logowanie

Komentuj