Cechy decydujące o komforcie zamieszkania

Polacy coraz rzadziej decydują się na zamieszkanie w okolicy oddalonej od centrum miasta. Jak wynika z badania Layetana Developments Polska 40% klientów pierwotnego rynku nieruchomości wybiera mieszkanie usytuowane blisko węzłów komunikacyjnych i samego śródmieścia. Co więcej, większość respondentów (84%) wskazuje lokalizację jako decydujący czynnik przy wyborze miejsca zamieszkania.

Z opracowanego przez Layetana Developments Polska raportu wynika, że dla większości ankietowanych (84%) przy wyborze mieszkania najważniejsze znaczenie ma jego lokalizacja. Jak czytamy w raporcie, dla prawie połowy badanych osób (40%) komfortowe mieszkanie powinno być położone w okolicy centrum. W następnej kolejności respondenci wskazywali spokojną okolicę (26%). Niemal co piąty badany uważa, że mieszkanie powinno znajdować się poza miastem, ale w bezpośredniej bliskości środków transportu miejskiego. Wynika to z możliwości szybkiego dojazdu do głównych dzielnic miasta.

-Badanie przeprowadzone na internautach pokazuje nam, jakie czynniki i parametry mogą być brane pod uwagę przez klientów przy zakupie nieruchomości w Polsce. To niezwykle ważne nie tylko dla deweloperów, ale również pośredników, doradców i agentów nieruchomości – mówi Maciej Mosiej, dyrektor zarządzający Layetana Developments.

Dla osób zamierzających kupić mieszkanie bądź dom ważna jest także dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna, którą ceni 82% respondentów. W tak rozwiniętej aglomeracji jak Warszawa, nie sposób nie doceniać dobrego połączenia z pozostałymi dzielnicami miasta. Powyższe trendy powinny utrzymać się również w najbliższym czasie – ścisłe centrum jako preferowaną lokalizację wymieniło jedynie 3% pytanych, a tereny poza miastem jako najlepsze miejsce zamieszkania wskazał tylko co dziesiąty ankietowany.

-Lokalizacje w okolicy centrum doceniają przede wszystkim osoby, którym zależy na eksploracji miasta. Tą grupę klientów wyróżnia potrzeba życia blisko obszarów o rozwiniętej infrastrukturze. Rozpoczynając nowe inwestycje świadomy deweloper powinien tak dobrać lokalizację, żeby w odpowiednim stopniu zaspokoić potrzeby potencjalnych mieszkańców. Przykładem może być warszawski Mokotów czy Żoliborz, gdzie ulokowane są najciekawsze inwestycje. Przy wyborze mieszkania do klientów przemawia położenie blisko centrum, gdzie na wyciągnięcie ręki mają centra handlowe, kina i teatry oraz dobrą sieć komunikacyjną – mówi Maciej Mosiej, dyrektor zarządzający Layetana Developments Polska

Do innych, równie często wskazywanych czynników decydujących o komforcie zamieszkania należy zielona i czysta okolica, którą wskazało 45% pytanych. Osiedla z atrakcyjnymi terenami zielonymi należącymi do inwestycji znajdują wielu zwolenników. Dlatego coraz więcej deweloperów dba o ich funkcjonalne zagospodarowanie. Dodatkowo dla 59% ankietowanych duże znaczenie ma układ mieszkania, a dla co trzeciego bardzo duże. W związku z tym popularnością cieszą się mieszkania z opcją wyboru układu pomieszczeń. Wyraźnie pokazuje to raport, z którego wynika, że dla 96% osób możliwość jego dopasowania do indywidualnych potrzeb to dodatkowy atut.

-Dla wielu osób układ mieszkania to kluczowy czynnik decydujący o komforcie, a co za tym idzie podjęciu decyzji o zakupie. Ważne jest zwrócenie uwagi na zastosowanie funkcjonalnych rozwiązań, które uwzględniają zróżnicowane potrzeby kupujących. Klient powinien otrzymać możliwość wyboru układu mieszkania, a tym samym dostosowania go do indywidualnych preferencji. W celu zapewnienia jak największego komfortu deweloper powinien również zadbać o tereny wokół inwestycji – dodaje Maciej Mosiej.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj