Budynki użyteczności publicznej a gołębie

Każdy z nas chciałby korzystać z dworców, lotnisk i urzędów, które są nie tylko funkcjonalne i nowoczesne, ale również zadbane od strony estetycznej. Niestety, budynki użyteczności publicznej często są brudne, szczególnie z powodu obecności gołębi.

Obniża to komfort użytkowania tych miejsc oraz zwiększa poziom wydatków publicznych pieniędzy. Problem stanu technicznego i wizualnego obiektów jest szczególnie widoczny na przykładzie dworców kolejowych. Ze względu na złożoną konstrukcję i niedoskonałości architektoniczne starszych budynków, gołębie łatwo dostają się do wnętrza dworców kolejowych, urządzając sobie z nich ptasią ubikację.

Problem z gołębiami jest o tyle istotny, że w skali roku regularne usuwanie ich nieczystości oraz zabiegi konserwacyjne oznaczają duży ubytek w budżecie instytucji. Warto przypomnieć, że budynki i miejsca użytku publicznego są utrzymywane z podatków obywateli, dlatego efektywne rozwiązanie kłopotu gołębich nieczystości powinno leżeć w bezpośrednim zainteresowaniu użytkowników dworców kolejowych, lotnisk cywilnych, urzędów.

Dworzec Centralny na celowniku gołębi

Centrum stolicy jest dokładną ilustracją kwestii poruszonej na wstępie. Widok przystanku tramwajowego w samym środku Warszawy może zaskoczyć każdego turystę. Teren wokół zejścia do podziemi jest oblegany przez stado gołębi, które regularnie zanieczyszczają całe otoczenie. Wygląda to ohydnie i skłania do pytania: dlaczego nikt się tym nie zajmie?

Przywiązanie ptaków do tego miejsca jest wynikiem ludzkiej działalności. W ocenie ekspertów, dokarmianie gołębi jest złe ponieważ zniechęca je to do szukania pokarmu w naturalny sposób, uzależniając je od człowieka. Ptasich odchodów wciąż tam przybywa, a sprzątanie przystanku nie przynosi efektu, bo wystarczy zaledwie kilka dni by gołębie ponownie uczyniły z niego ubikację.

,,Do brudu na różnych obiektach oraz w ich wnętrzu przyczyniają się często przechodnie, którzy dokarmiają miejskie ptaki. W okresie letnim jest to jednak szkodliwe zarówno dla pobliskiej infrastruktury jak i samych zwierząt, które stają się niesamodzielne” – informuje Paweł Ćwierzyński, przedstawiciel BirdSystem, firmy specjalizującej się w profesjonalnym odstraszaniu gołębi. – ,,Budynki, które są szczególnie narażone na zanieczyszczenia gołębi to galerie handlowe, bloki mieszkalne i dworce kolejowe.”

Na terenie przystanku nigdy jednak nie postawiono tabliczki informującej o zakazie dokarmiania. Według zeznań przechodniów, zdarza się nawet, że ptaki są łapane przez bezdomnych koczujących w dworcowych podziemiach (prawdopodobnie w celach konsumpcyjnych). Warto przyjrzeć się również remontowi Dworca Centralnego w Warszawie. Stare tablice sygnalizacyjne na peronach zostały zastąpione nowymi: eleganckimi i nowoczesnymi. Niestety, pojawiają się już na nich ślady nieczystości gołębi, więc prawdopodobnie wszystkie kosztowne zabiegi porządkowe podjęto na próżno.

Jak ochronić budynki przed gołębiami?

Moduły mechaniczne, zwane potocznie ,,kolcami”, to najczęściej stosowany sposób na zniechęcenie gołębi do przebywania w danym miejscu. W praktyce, są to listwy wykonane z bezbarwnego tworzywa z umieszczonymi pionowo lub ukośnie stalowymi szpilkami. Do zalet rozwiązania niewątpliwie należy zaliczyć ochronę przed odchodami gołębi i uniknięcie wydatków na odświeżanie elewacji.

Opisane rozwiązanie z powodzeniem stosuje się na terenie obiektów użytku publicznego. Dotyczy to również poszczególnych elementów dostępnych w takich miejscach, np. bannerów reklamowych, tablic sygnalizacyjnych, parapetach czy rynnach. Duże znaczenie ma również fakt, że instalacja BirdSystem jest odwracalna, tzn. prosta w demontażu i jednocześnie niewidoczna dla oglądających budynek z poziomu chodnika.

,,Moduły mechaniczne to inwestycja długookresowa, która pozwala zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych dla jednego obiektu w skali roku. Zwrócenie uwagi na problem nieczystości gołębi to w naszej ocenie część sprawnego zarządzania budynkiem użytku publicznego” – ocenia Paweł Ćwierzyński, przedstawiciel BirdSystem. – ,,Przykładami miejsc, gdzie zadbano o ochronę przed gołębiami samej Warszawie jest Wydział Geologii UW albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych na ul. Czerniakowskiej.”

1 Komentarz

  1. jack from warsaw

    4 października 2013 at 06:49

    to jest problem

Zaloguj się Logowanie

Komentuj