Aż 80 proc. zapotrzebowania energetycznego domu może stanowić energia potrzebna do ogrzania wnętrz, a ok. 20 proc. przeznaczona na ciepłą wodę. Do najbardziej narażonych na przenikanie ciepła miejsc należą: podłoga na gruncie, fundamenty, okna, a przede wszystkim ściany i dach. Pozbawione odpowiedniej izolacji główne przegrody zewnętrzne budynku mogą być odpowiedzialne aż za 60 proc. strat energii.
– W bilansie energetycznym domów około 60–80 proc. ciepła zostaje użyte na ogrzewanie, około 20 proc. na ciepłą wodę, a reszta energii jest pochłaniana przez oświetlenie – mówi Henryk Kwapisz, ekspert ISOVER Polska.
Drogą bezpośredniej ucieczki ciepłego powietrza są przewody wentylacyjne. Z kolei pozbawione odpowiedniej izolacji główne przegrody zewnętrzne budynku mogą być odpowiedzialne aż za 60 proc. strat energii.
– Ciepło ucieka z domu przede wszystkim przez przegrody zewnętrzne, dach, ścianę i podłogę. Również przez wszelkie nieszczelności i przez wentylację. Komfort cieplny, który odczuwamy, zależy od wielu rzeczy, głównie od tego, czy dom jest dobrze zaizolowany, bo tylko wtedy możemy utrzymać w środku temperaturę na odpowiednim dla nas poziomie. Duże znaczenie ma również kontrolowana wymiana powietrza – tłumaczy Henryk Kwapisz.
Aby zminimalizować zapotrzebowanie energetyczne wielu istniejących budynków, trzeba wykonać ich termomodernizację. Kluczowy jest odpowiedni dobór rozwiązań. Materiałem zalecanym do izolacji dachu skośnego jest na przykład lekka i sprężysta wełna mineralna szklana, układana w dwóch warstwach. Bardzo praktyczna jest również nakrokwiowa izolacja poddasza. Polega ona na zamocowaniu specjalnych belek z odpornej mechanicznie wełny szklanej, a pomiędzy nimi można zastosować lekką wełnę. Z kolei przy izolowaniu ścian zewnętrznych płyty wełny mineralnej po zamontowaniu powinny stanowić jednolitą płaszczyznę bez szczelin. Izolacja z wełny mineralnej skalnej i szklanej zapewnia także bezpieczeństwo ogniowe, bo jest niepalna.
– Zaizolować trzeba przede wszystkim przegrody zewnętrzne – ściany, dach i podłogę. Bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę również na to, żeby okna miału bardzo dobrą izolacyjność – mówi Henryk Kwapisz.
Utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach spowoduje odczuwalny spadek wydatków na ogrzewanie i poprawi komfort użytkowania. Dobrej jakości produkty izolacyjne z wełny szklanej zapewniają wysoki stopień ochrony nie tylko przed przenikaniem ciepła, lecz także dźwięków, dbając tym samym tak o komfort termiczny, jak i akustyczny.
Zaloguj się Logowanie