Piękne rośliny to zdrowe rośliny. Niestety nie zawsze udaje nam się chronić domowe ozdoby przed chorobami. Jak uniknąć najczęściej spotykanych schorzeń roślin oraz jak je leczyć – radzą eksperci firmy Victus – Emak.
Rośliny są jedną z najpiękniejszych ozdób naszego domu. Aby ich piękno można było podziwiać w całej okazałości muszą być przede wszystkim zdrowe. Niestety często zagrażają im choroby, które w wielu wypadkach mogą pozostać niezauważone i zbagatelizowane. Eksperci firmy Victus – Emak tłumaczą jak rozpoznać najczęstsze schorzenia, jak je leczyć oraz jak im zapobiegać.
Leczenie chorych roślin
Jeśli kwiaty lub liście zmieniają kolor, stają się pożółkłe lub pokryte plamami, nie kwitną lub wolniej rosną a ziemia w doniczce pokrywa się białym nalotem możemy być pewni, że coś im dolega. Przyczyn chorób może być wiele, warto je poznać, by móc rozpocząć proces leczenia. „Do najczęstszych przyczyn pogorszenia stanu roślin zaliczyć można błędy w pielęgnacji – brak lub nadmiar wody oraz słońca, złe nawożenie bądź nieprawidłowy dobór gleby. Z tego powodu zawsze warto zapoznać się z zasadami pielęgnacji danej rośliny oraz jeśli jest to potrzebne odpowiednio zmienić warunki w jakich jest uprawiana.
Większy problem stanowią choroby infekcyjne wywołane wirusami, grzybami oraz bakteriami. W tych przypadkach leczenie jest procesem dużo bardziej skomplikowanym, wymagającym więcej czasu i uwagi” – mówi Grażyna Lipiak, ekspert firmy Victus-Emak. Do chorób tego typu zaliczyć możemy m.in. pstrość tulipana, której objawem są jasne smugi na płatkach kwiatów i plamy na łodygach oraz brązową plamistość, którą rozpoznać można po żółtych obwódkach wokół liści roślin ozdobnych. Jeśli więc zauważymy, że wygląd kwiatów czy liści zmienił się w ciągu ostatnich kilku dni czy tygodni należy jak najszybciej rozpocząć proces leczenia. W walce z chorobami z tej grupy pomóc może preparat Biochitan marki POKON dostępny w formie koncentratu oraz roztworu do bezpośredniego stosowania. Pozwala on zwalczać choroby wywołane wirusami, grzybami oraz bakteriami. Jednocześnie stymuluje odporność roślin, dlatego może być stosowany zarówno do leczenia chorób jak i jako środek prewencyjny, który pozwala im zapobiegać. Profilaktycznie stosujemy 3-krotny oprysk 1% roztworem Biochitanu w 10-14 dniowych odstępach. Interwencyjnie – w chwili pojawienia się choroby -stosujemy mocniejszy 2% roztwór. Stosowanie preparatu Biochitan jest wyjątkowo bezpieczne, ponieważ nie jest on szkodliwy dla ludzi i zwierząt. Z tego względu spokojnie mogą stosować go rodzice małych dzieci oraz właściciele czworonogów.
Zaloguj się Logowanie