Bezprzewodowy monitoring instalacji grzewczo-klimatyzacyjnych

Dążenie do efektywności energetycznej stało się mantrą nowoczesnych czasów. Naukowcy opracowali czujnik, który będzie używany do sterowania systemami grzewczo-klimatyzacyjnymi w budynkach za pomocą sieci bezprzewodowej. Czujnik nie potrzebuje ani baterii ani kabli elektrycznych. Wytwarza energię zasilającą z otoczenia (tzw. harvesting system) i może być instalowany w dowolnym miejscu budynku.

Instalacja systemu bezprzewodowego jest znacznie mniej kosztowna niż korzystanie z systemów przewodowych. System jest testowany w dwóch lokalizacjach: w 214 apartamentach sześciu budynków mieszkalnych w pobliżu San Sebastian w Hiszpanii oraz w jednym z warszawskich biurowców. Ze względu na koszty inwestycji czujnik jest rekomendowany do zastosowania w budynkach wielorodzinnych, aniżeli w domach jednorodzinnych. W blokach mieszkalnych możliwe jest monitorowanie wielu parametrów i sterowanie instalacjami HVAC w czasie rzeczywistym.

Sektor budowlany jest odpowiedzialny za 35-40% całkowitego zużycia energii w Europie. Biorąc pod uwagę, że ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń zużywa więcej, niż 60% ogólnego zużycia energii w budynkach, oszczędności energii uzyskane w tym aspekcie będą kluczowym czynnikiem osiągnięcia europejskich celów energetycznych.

Dzięki wykorzystaniu niezwykle energooszczędnej technologii komunikacji bezprzewodowej do sterowania systemami HVAC, zredukuje się zużycie infrastruktury kablowej, która stanowi znaczny koszt procesu instalacji (nawet do 80%). Zastosowanie koncepcji pozyskiwania energii z otoczenia wnętrza budynku (ciepło, drgania, światło), pozwoli uniknąć stosowanie baterii w czujnikach oraz przyczyni się do większej dowolności ich lokalizacji.

Niewątpliwą zaletą czujnika jest znaczący wpływ na zużycie energii i emisji CO2 systemów HVAC, a brak konieczności stosowania zarówno przewodów jak i baterii, przyczyni się do zmniejszenia wykorzystania ograniczonych zasobów (miedź, PCV, metale ciężkie), oraz zmniejszy się wytwarzanie odpadów elektronicznych (składowanie baterii).

System czujników przeznaczony jest zarówno dla instalacji w nowych budynkach, jak i starych, który można zastosować podczas prac modernizacyjnych danego budynku.

Inteligentny system kontroli i racjonalizacji zużycia energii jest realizowany w ramach unijnego projektu badawczego Tibucon. Polscy uczestnicy przedsięwzięcia to Mostostal Warszawa S.A. i E&L Architects Sp.zo.o.

9 Komentarzy

  1. mk121

    3 marca 2013 at 11:02

    ok

  2. Marzenka

    3 marca 2013 at 23:46

    Inteligentny system

  3. edyta221

    24 marca 2013 at 09:56

    oooooo

  4. aicha

    18 kwietnia 2013 at 07:34

    ciekawy pomysł, oby więcej takich!

  5. Marzenka

    22 kwietnia 2013 at 11:32

    ekologiczne budownictwo

  6. jack from warsaw

    9 maja 2013 at 08:22

    jestem za

  7. jack from warsaw

    2 czerwca 2013 at 07:15

    klimatyzacja teraz – świetna sprawa

  8. Marzenka

    12 czerwca 2013 at 12:38

    dziś jest upalnie-potrzebna instalacja grzewczo-klimatyzacyjnych

  9. jack from warsaw

    20 czerwca 2013 at 06:39

    zapewnia komfort korzystającemu

Zaloguj się Logowanie

Komentuj