© OBI
Dzięki roślinom pnącym bez większego wysiłku odmienisz każdy płot, taras lub elewację domu. Są łatwe w uprawie, szybko rosną i wyglądają jak z bajki – pnącza to wręcz idealne rośliny ogrodowe. Oto dziesięć gatunków, które zasługują na szczególną uwagę.
Bluszcz pospolity
Pnąca w górę, zielona nawet zimą roślina – taki właśnie jest bluszcz. Ogrodowy krajobraz będzie mu zawdzięczał naprawdę wiele, bo nie gubi liści i może ozdobić nawet te zakątki, do których dociera najmniej światła.
Dławisz okrągłolistny
Pnącze szczególnie polecane do miejskich ogrodów, gdyż świetnie radzi sobie w zanieczyszczonym środowisku. Nie musi być często podlewane i nie ma specjalnych wymagań co do nasłonecznienia i podłoża. Dławisz sprawdzi się w charakterze pnącza ozdobnego, a jego walory docenisz zwłaszcza jesienią, gdy liście nabiorą pięknej, czerwonej barwy.
Winnik tojadowaty
To doskonałe rośliny pnące na płot, kratę lub balkon – musi to jednak być miejsce dobrze nasłonecznione. Rozpoznasz je dzięki charakterystycznym, wciętym liściom. Winniki rodzą piękne, pomarańczowe owoce, a jesienią „pomalują” Twój ogród nastrojowymi odcieniami żółci.
Winnobluszcz trójklapowy
Nadaje się do pokrycia elewacji domu, muru lub altany. Winnobluszcz trójklapowy, znany też jako japoński, lubi ciepło i dużo słońca – warto więc obsadzić nim południową ścianę. Rośliny z tego gatunku nie wymagają bardzo żyznej gleby i są łatwe w uprawie, dlatego stały się popularnymi pnączami ogrodowymi.
Chmiel ozdobny
Tę roślinę pnącą na pewno znasz, chociaż niekoniecznie jako ozdobę ogrodu. Okazuje się jednak, że chmiel to idealne dekoracyjne pnącza – szybko rosnące i dość łatwe w uprawie. Prędko obrośnie Twój ulubiony zakątek, chroniąc go przed niechcianymi spojrzeniami i letnim słońcem, a aromatyczne szyszki będziesz mógł wykorzystać do produkcji domowego piwa.
Winorośl właściwa
Kolejne pnącze, które możesz wykorzystać na dwa sposoby. Nie tylko świetnie się prezentuje, ale jest też źródłem smacznych owoców. Winorośl okazuje się niezbyt wymagająca, ale warto regularnie ją przycinać, bo pędy niektórych odmian mogą dorastać aż do… dwudziestu metrów.
Groszek szerokolistny
Cechują go efektowne, purpurowe lub białe kwiaty, pnące łodygi o nietypowym kształcie i pojawiające się jesienią strączki.Groszkiem szerokolistnym najlepiej obsadź południową ścianę domu lub dobrze nasłoneczniony mur i zadbaj o żyzny grunt, a od wiosny do jesieni będziesz mógł cieszyć się jego niezwykłym wyglądem.
Hortensja pnąca
Kwiaty najbardziej wyróżniają te pnącza – kwitnące na początku lata, białe, zebrane w spore kwiatostany, ozdobią każdą pergolę lub ogrodową altankę. Hortensja pnąca nie jest rośliną ciepłolubną i najlepiej czuje się w zacienionym miejscu, w wilgotnej glebie o lekko kwasowym odczynie.
Powojnik wielkokwiatowy
Reprezentant jednej z najliczniejszych rodzin pnączy. Uprawa powojnika wielkokwiatowego nie jest najłatwiejsza, gdyż roślina potrzebuje rozsądnego nawadniania, żyznej gleby oraz regularnego nawożenia. Odwdzięczy się za to pięknymi kwiatami, które mogą przybrać białą, niebieską, fioletową lub czerwoną barwę.
Dynia ozdobna
Ogrodnicy określają tak różne pnącza jednoroczne z rodziny dyniowatych. Ich owoce, choć zachwycają bogactwem kolorów i nietypowymi kształtami, nie nadają się do jedzenia. Czy jednak warto się tym przejmować, skoro jesienią stworzą w ogrodzie atmosferę rodem z najdziwniejszego snu?
To oczywiście nie wszystkie rośliny pnące, które możesz uprawiać w swoim ogrodzie. Znajdziesz wśród nich zarówno pnącza na balkon, ścianę lub płot, jak i pergolę czy altanę. Większość z nich nie wymaga dużych umiejętności i intensywnej pielęgnacji, są więc najlepszym wyborem dla mniej zaawansowanych ogrodników lub osób, które zwyczajnie nie mają czasu. Jeżeli poszukujesz dodatkowych inspiracji w urządzaniu ogrodu, TUTAJ znajdziesz wiele praktycznych poradników.
Zaloguj się Logowanie