Aranżacja łazienki w bloku – największe wyzwania

Źródło: Koło

Źródło: Koło

Łazienka w bloku – często niewielka i urządzona bez pomysłu. Chociaż wielu z nas wydaje się, że w tym pomieszczeniu nie da się wiele zdziałać, to nie jest prawda. Aby jednak odkryć, jak stworzyć cudowną aranżację łazienki w bloku, należy zmierzyć się z wyzwaniami. Co jest najtrudniejsze podczas całego procesu?

Wielkość łazienki

Jeśli chodzi o łazienkę w bloku, zazwyczaj mamy do czynienia z małym pomieszczeniem. Niektóre mogą mieć nawet niecałe 3 m², choć zwykle jest to nieco więcej. Metraż może być sporą przeszkodą, by móc zrealizować swoje wszystkie pomysły aranżacyjne, jednak przy odrobinie wysiłku da się wiele zrobić. Aby sprawić, by pomieszczenie stało się optycznie nieco większe, warto użyć kilku prostych trików:

  • jasna kolorystyka ścian,
  • poziome wzory poszerzające łazienkę,
  • duże płytki,
  • materiały odbijające światło,
  • wiele źródeł światła,
  • lustra,
  • transparentne elementy wystroju.

Wanna vs prysznic

Mała łazienka w bloku jest idealna do tego, aby wstawić tam funkcjonalny prysznic. Co jednak, kiedy mamy w domu miłośników długich kąpieli? Jeżeli układ pomieszczenia na to pozwala, można rozważyć wąską wannę z solidnym parawanem. Warto mimo wszystko zwrócić uwagę na wymiary wanny, ponieważ w niektórych przypadkach właśnie kabina może być bardziej komfortowa w codziennym użytkowaniu, zwłaszcza dla wyższych osób.

Kabina prysznicowa dla małej łazienki powinna mieć płytki brodzik, który nie będzie sprawiał, że całość wyda się optycznie ciężka. Można też rozważyć również prysznic walk-in, czyli otwarty, bez żadnego brodzika. To rozwiązanie jednak rekomenduje się właścicielom nieco większych łazienek. Trzeba też zwracać uwagę na odpowiednie wyprofilowanie podłogi i spadek – jeśli więc nie ma technicznych przeciwwskazań, warto rozważyć tę opcję. Przeczytaj więcej o aranżacji łazienki w bloku w poradniku od KOŁO.

Źródło: Koło

Źródło: Koło

Funkcjonalność łazienki

Wydaje się, że trudno sprawić, aby mała łazienka w bloku była funkcjonalna – nic bardziej mylnego. Wystarczy zainwestować w odpowiednie rozwiązania. Może to być na przykład kolumna umywalkowa. Mamy więc w jednym zestawie umywalkę, szafkę dolną i szafkę górną z lustrem. To idealne wyjście dla posiadaczy małej łazienki w bloku. Nie trzeba kupować kilku elementów oddzielnie.

Na niewielkim metrażu warto wykorzystać każdą przestrzeń. Martwisz się, że nie uda ci się pomieścić najpotrzebniejszych kosmetyków, detergentów i środków higienicznych? Rozejrzyj się i zagospodaruj również ściany. Szafki wiszące to doskonałe wyjście. Możesz wykorzystać również szafki stojące aż do sufitu, a na najwyższych półkach umieścić wszystko to, czego potrzebujesz, ale korzystasz z tego raz na jakiś czas. Może to być na przykład zapas: ręczników papierowych, chemii gospodarczej czy kosmetyków.

Nadanie charakteru w łazience

Można wątpić w to, że pomieszczenie o powierzchni zaledwie kilku metrów da się zaaranżować w jakimś konkretnym stylu bez optycznego zmniejszenia całości, a jednak! Wystarczy dużo bieli i wprowadzenie elementów drewnianych, a wnętrze będzie zainspirowane skandynawskim minimalizmem. Srebrne i złote elementy w jasnej łazience mogą sugerować, że mamy do czynienia z inspiracją glamour, a marmurowe wzory z kolei nadadzą elegancji całemu pomieszczeniu. Masz ochotę na kolor? Wprowadź elementy w kolorze lawendowym, a wszyscy zauważą twoją fascynację Prowansją.

Charakter łazienki nadadzą również dodatki. Pamiętaj, że w małym pomieszczeniu nie możesz przesadzić, więc dobieraj je z prawdziwą starannością. Mogą to być fantazyjne dozowniki do mydła, koszyczki do przechowywania lub szklane słoiki. Ciekawym elementem użytkowym, który może stanowić również dekorację, jest podłoga 3D. Tworzy się ją, umieszczając grafikę na posadzce. Można w ten sposób mieć w swoim domu rafę koralową, murawę czy ulubione wzory.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj