Inteligentna rewolucja w energetyce

W najbliższą środę, 8 grudnia 2010 roku, w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbędzie się konferencja „Smart grids a poprawa efektywności energetycznej. Nauka i standaryzacja w rozwoju koncepcji inteligentnych sieci”. Konferencja to wspólny projekt Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Politechniki Wrocławskiej oraz Energa – Operator S.A.

Politechnika Wrocławska jest nie tylko współorganizatorem konferencji, lecz – przede wszystkim – liderem zawiązanego na początku listopada we Wrocławiu – pierwszego w Polsce konsorcjum dot. inteligentnych sieci elektroenergetycznych SMART POWER GRIDS.

W ramach konsorcjum będą opracowywane koncepcje rozwoju inteligentnych sieci elektroenergetycznych, przesyłowych i dystrybucyjnych oraz narzędzi wykorzystywanych dla jej optymalizacji, zabezpieczania i sterowania sieciami. Mają być również prowadzone działania zmierzające do komercjalizacji wypracowanych wyników badań i rozwiązań technologicznych. Celem konsorcjum jest rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych i próba zmniejszenia obciążenia sieci energetycznych w Polsce oraz zminimalizowanie zagrożenia blackoutem.

Konferencja jest miejscem spotkania przedstawicieli administracji publicznej, nauki oraz przedsiębiorców z branży energetycznej, zainteresowanych koncepcją smart grids z Europy, Stanów Zjednoczonych oraz Azji.

Pierwsza część konferencji poświęcona będzie znaczeniu smart grids dla efektywności energetycznej, podczas drugiej uczestnicy spotkania rozmawiać będą o inteligentnych sieciach w kontekście standaryzacji procesów związanych projektami smart. Trzecia część to prezentacje m.in. o dobrych praktykach i case study.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj