Ekologia finansowana

Sejm zgodził się na przywrócenie możliwości dofinansowywania prywatnych inwestycji ekologicznych z samorządowych budżetów. Nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska muszą jeszcze zaakceptować senatorowie.

Jak wyjaśniała podczas drugiego czytania projektu sprawozdawca komisji ochrony środowiska posłanka Ewa Wolak (PO), z dniem 1 stycznia 2010 roku uległy likwidacji powiatowe i gminne fundusze ochrony środowiska, a ich środki trafiły do budżetów lokalnych.

W świetle ustawy o finansach publicznych z 2009 r. nie jest jednak możliwe udzielanie dotacji ze środków budżetowych samorządów pochodzących z opłat i kar środowiskowych bezpośrednio osobom fizycznym.

Nowelizacja zakłada przywrócenie możliwości finansowania lub dofinansowania kosztów inwestycji ekologicznych takich jak kolektory słoneczny, przydomowe oczyszczalnie ścieków lub kotły do centralnego ogrzewania prowadzonych przez podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych. Chodzi głównie o osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorców i inne osoby prawne.

Zasady udzielania dofinansowania (kryteria, tryb postępowania, rozliczanie) mają być ustalane w drodze uchwały przez radę gminy lub radę powiatu. Przekazywanie dotacji celowej ma następować po zawarciu umowy z samorządem.

Nowelizację poparli w piątek wszyscy obecni na sali posłowie – 397 osób. Projekt zmian w Prawie ochrony środowiska trafi teraz do Senatu, który ma 30 dni na zajęcie się dokumentem.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj