Bezproblemowy montaż izolacji

Odpowiednia izolacja instalacji klimatyzacyjnej bądź chłodniczej jest bardzo ważna. Wzrost wydajności systemu oraz oszczędności jakie gwarantuje dobrze położona izolacja sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na wymianę kiepskiej jakości otuliny na nową.

Proces wymiany izolacji zabezpieczającej instalację i chroniącej przed niepotrzebnymi stratami energii, choć w perspektywie ma zapewnić nam konkretne oszczędności, może wiązać się też ze sporą dozą kłopotów. Dlatego też tak ważne jest, by wybierając nową izolację kierować się nie tylko jej parametrami ale również elastycznością i łatwością montażu, co pozwoli znacznie skrócić czas potrzebny na jej instalację.

Izolacja domowej instalacji klimatyzacyjnej

Instalacje klimatyzacyjne są wyjątkowo podatne na utratę energii, dlatego też ich prawidłowe zaizolowanie jest szczególnie istotne. W przypadku niewielkich, domowych instalacji typu split, warto o tym pomyśleć już na etapie ich zakupu. Dzięki temu będziemy mogli od razu użyć preizolowanych rur takich jak na przykład Tubolit Split produkowanych przez firmę Armacell. Rury te posiadają fabrycznie nałożoną, wysokiej jakości warstwę izolacyjną, dzięki czemu użytkownik nie musi dodatkowo martwić się o montaż otuliny oraz o odpowiednie jej dopasowanie do rury.

Dodatkowo, wykonana na bazie polietylenu pianka stanowiąca materiał izolacyjny pokryta została kopolymerową folią ochronną zabezpieczającą przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem warunków atmosferycznych (w tym promieniowania UV). Takie rozwiązanie, choć niewątpliwie wygodne i zapewniające najwyższy poziom ochrony przed stratami energii, możliwe jest praktycznie tylko w przypadku nowych systemów. Jeśli posiadamy już zainstalowaną klimatyzację i chcemy wymienić istniejącą izolację (czy to z powodu jej niskiej jakości czy zniszczenia) sprawa jest troszeczkę trudniejsza. Ze względu na fakt, że rury wypełnione czynnikiem chłodzącym najczęściej są dość mocno powyginane i trudnodostępne, izolacja powinna być przede wszystkim wysoce elastyczna, a jednocześnie posiadać odpowiednią ochronę zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i promieniowaniem UV.

Tutaj z pomocą może nam przyjść otulina HT/Armaflex S firmy Armacell, która charakteryzuje się nie tylko niskim współczynnikiem przenikalności ciepła ale również bardzo dobrymi właściwościami fizycznymi. Dzięki użyciu spienionego kauczuku syntetycznego EPDM, otulina ta charakteryzuje się bardzo wysoką elastycznością, która pozwoli w łatwy sposób dopasować izolację do nawet bardzo skomplikowanych i wygiętych rur. Dodatkowo, zewnętrzna warstwa zabezpieczona jest specjalną folią poliolefinową dzięki czemu izolacja jest chroniona zarówno przed wpływem warunków atmosferycznych i promieniowaniem UV jak i uszkodzeniami mechanicznymi mogącymi negatywnie wpłynąć na jej właściwości.

„Zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy elastycznością izolacji a jej wytrzymałością jest niezwykle ważne, szczególnie w przypadku instalacji, których część przebiega na zewnątrz budynków, jak jest w przypadku systemów klimatyzacyjnych typu split. Jednak odpowiednio dobrana izolacja, taka jak na przykład HT/Armaflex S, pozwoli nie tylko na stosunkowo łatwą instalację nawet na istniejących już rurach, ale również pozostanie optymalnie zabezpieczona przed wpływami zewnętrznymi, dzięki czemu zachowa swoje właściwości przez długie lata.” – mówi Jarema Chmielarski, dyrektor obsługi technicznej rynku w firmie Armacell.

Izolacja w firmie

Inaczej ma się sytuacja w przypadku budynków wyposażonych w centralną instalację klimatyzacyjną bądź wentylacyjną. Przede wszystkim wszystkie rury takiego systemu prowadzone są wewnątrz budynków, co wyklucza działanie takich czynników jak promieniowanie UV bądź też innych czynników atmosferycznych. Dodatkowo, instalacje tego typu są prowadzone na specjalnie przewidzianych podwieszeniach lub w przestrzeni międzysufitowej, dzięki czemu nie są zbytnio narażone na uszkodzenia mechaniczne. Kolejnym aspektem jest różnica w kształcie izolowanych przewodów, co jest szczególnie istotne w przypadku kanałów wentylacyjnych, których przekrój jest prostokątny. Dlatego też produkty przeznaczone dla tego typu zastosowań wymagają od firm innego podejścia do tematu zabezpieczenia przed niepotrzebnymi stratami energii.

Do prawidłowego zaizolowania rur centralnej instalacji klimatyzacyjnej doskonale nadają się produkty wykonane na bazie spienionego kauczuku, takie jak na przykład uniwersalna izolacja Armaflex AC, bądź też otuliny specjalnie stworzonej w celu zabezpieczenia systemów klimatyzacyjnych, chłodniczych bądź wentylacyjnych. Przykładem tego drugiego rodzaju może być AF/Armaflex firmy Armacell. Jest to izolacja o rewolucyjnych wręcz parametrach izolacyjnych, łączących w sobie bardzo niską przewodność cieplną z wyjątkowo wysokim współczynnikiem oporu przeciw dyfuzji pary wodnej.

Oprócz tych właściwości, AF/Armaflex cechuje się bardzo dużą elastycznością, znacznie ułatwiającą montaż izolacji na rurze. Co więcej, dwukrotne zmniejszenie rozmiaru komórek pozwoliło na obniżenie profilu całej izolacji, przez to można ją stosować nawet w ciasno zabudowanych przestrzeniach, w których użycie standardowej otuliny było by niemożliwe. Dodatkowo, otulina AF/Armaflex występuje również w wersji fabrycznie rozciętej i wyposażonej w taśmę samoprzylepną po obu stronach, co jest kolejnym ułatwieniem podczas montażu.

W przypadku kanałów wentylacyjnych, które są dużo szersze niż w przypadku opisanych wcześniej instalacji klimatyzacyjnych, zastosowanie typowej otuliny jest niestety niemożliwe. Dlatego też, by zapewnić ich optymalną ochronę, używa się izolacji w postaci elastycznych płyt. Jednak nawet podczas zabezpieczania kanałów wentylacyjnych, wcale nie musimy rezygnować z bardzo dobrych właściwości izolacji AF/Armaflex bądź Armaflex AC, firma Armacell oferuje je bowiem również w takiej postaci.

W tym przypadku odpowiednie zabezpieczenie instalacji jest nawet prostsze, ponieważ elastyczne płyty łatwo dopasować do powierzchni kanałów, zapewniając im izolację termiczną oraz doskonałą barierę dyfuzyjną. Co więcej, w przypadku kanałów wentylacyjnych, poza ochroną przed stratami energii, użycie izolacji wykonanej na bazie kauczuku, ma jeszcze jedną zaletę. W przeciwieństwie do używanej powszechnie waty, nie sprzyja ona rozwojowi mikroorganizmów oraz nie pyli, co jest niewątpliwie istotne w przypadku instalacji, która ma za zadanie zapewnić nam jak najlepszej jakości powietrze do oddychania.

„Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego, zarówno w przypadku małej instalacji domowej jak i dużych, centralnych systemów, jakie często można spotkać w biurowcach bądź budynkach użyteczności publicznej, jest niewątpliwie jedną z kluczowych kwestii z jakimi zmierzyć się musi inwestor. Z jednej strony izolacja musi charakteryzować się wysokimi parametrami izolacyjnymi, które zapewnią optymalne działanie instalacji, a z drugiej musi być elastyczna i łatwa w montażu. Pozwoli to nie tylko skrócić czas prowadzonych robót, a tym samym ich koszt, ale zapewni również bardzo dobre dopasowanie izolacji do instalacji, co nie jest bez wpływu na późniejsze działanie i sprawność izolacji.

Należy bowiem pamiętać, że źle położona bądź nieszczelna izolacja, mimo nawet najwyższych parametrów, nie będzie w stanie w pełni spełnić swojego zadania. W każdym z takich miejsc tworzy bowiem się luka w barierze dyfuzyjnej oraz miejsce swobodnej wymiany energii z otoczeniem, powodując tym samym wymierne straty finansowe.Ple przylegająca do rur izolacja, mimo nawet najwyższych parametrów nie będzie w stanie w pełni spełnić swojego zadania.st bez Wieloletnie doświadczenie jakie firma Armacell posiada na polu izolacji wykonanych na bazie kauczuku bądź polietylenu, pozwoliło stworzyć unikalne materiały łączące w sobie najwyższej klasy parametry z wyjątkową łatwością montażu. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj otulina AF/Armaflex, która dzięki, mniejszemu niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań, profilowi doskonale sprawdza się nawet w ciasnych i wąskich przestrzeniach.” – mówi Jarema Chmielarski z firmy Armacell.

Proces wymiany izolacji zabezpieczającej instalację i chroniącej przed niepotrzebnymi stratami energii, choć w perspektywie ma zapewnić nam konkretne oszczędności, może wiązać się też ze sporą dozą kłopotów. Dlatego też tak ważne jest, by wybierając nową izolację kierować się nie tylko jej parametrami ale również elastycznością i łatwością montażu, co pozwoli znacznie skrócić czas potrzebny na jej instalację.


Zaloguj się Logowanie

Komentuj