Budynek zeroenergetyczny i plus-energetyczny – zobacz, jak zbudować dom bez rachunków

vaillant

Budynek zeroenergetyczny i plus-energetyczny – zobacz, jak zbudować dom bez rachunków

Temat domów pasywnych oraz zeroenergetycznych coraz częściej przewija się w rozmowach inwestorów. Dostępne na rynku rozwiązania oraz produkty pozwalają stworzyć budynki, w których energia wykorzystana na ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody oraz zużycie energii elektrycznej jest równa z wyprodukowaną energią elektryczną. W artykule przedstawimy najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać budynek zeroenergetyczny.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego instalacja PV zapewnia korzyści w domach zeroenergetycznych i o czym warto pamiętać podczas jej instalacji,
  • jaki system ogrzewania będzie najbardziej efektywny,
  • co jeszcze pozwoli Ci skutecznie zminimalizować straty ciepła.

W odpowiednio zaprojektowanym oraz wykonanym budynku koszt związany z opłatami stałymi obecnie może wynosić 20zł/miesiąc. Głównym elementem systemu jest instalacja fotowoltaiczna, która dostarcza do budynku niezbędną energię potrzebną do jego ogrzania, chłodzenia, przygotowanie c.w.u., a także pokrywa pozostałe zużycie energii elektrycznej.

Instalacja PV jako źródło energii

Pierwszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest oszacowanie zużycia energii na podstawie planowanych urządzeń i korzystających z nich osób. Pozwoli to określić wymaganą moc i liczbę paneli fotowoltaicznych. Firma Vaillant oferuje najwyższej jakości moduły PV auroPOWER, zapewniające wydajną, długą i niezawodna pracę przez lata. Systemy modułów auroPOWER są dostępne w 3 wersjach o mocy od 300 do 310 Wp. Znając potrzebną liczbę paneli, można przystąpić do planowania konstrukcji dachu. W tym przypadku sprawdzą się proste jedno- lub dwuspadowe dachy skierowane na południe. Największą sprawność uzyskują moduły nachylone pod kątem 20–45°. Gdy wybierasz pokrycie dachowe, zwróć uwagę na dostępne systemy montażowe oraz pamiętaj, że większa część będzie przykryta modułami. Jeśli decydujesz się na tańsze materiały oraz proste kształty dachu, zmniejsza się koszt inwestycji, montaż staje się łatwiejszy, a praca układu PV ulega poprawie. Panele fotowoltaiczne nie powinny być zacienione przez drzewa lub inne wysokie elementy znajdujące się w pobliżu. Nadwyżkę produkcji energii elektrycznej możesz oddać do sieci, by w momencie większego zapotrzebowania pobrać 80% oddanej energii.

Odpowiedni system ogrzewania

Odpowiedni system ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody jest kluczowym elementem domu plus-energetycznego. Gdy posiadasz nadwyżkę energii z fotowoltaiki, najlepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła. Wynika to z ilości ciepła wytwarzanego przez pompę do pobranej energii elektrycznej. Ogrzewanie pompą ciepła Vaillant aroTHERM Split charakteryzuje się do 5 razy większą sprawnością niż ogrzewanie elektryczne. Najwyższą sprawność oraz najniższe zużycie energii uzyskuje się przy ogrzewaniu płaszczyznowym. Instalacje z ogrzewaniem podłogowym wymagają niższej temperatury czynnika grzewczego oraz pozwalają uzyskać wyższy komfort. System ogrzewania powinien być rozbudowany o odpowiedni sterownik oraz czujniki temperatury, pozwalające na regulację pogodową. W przypadku niższych temperatur zewnętrznych podnoszona będzie temperatura ogrzewania podłogowego a w przypadku wyższych – obniżana tak, by przez cały czas była dostarczana odpowiednia ilość energii do budynku oraz zachowany najwyższy komfort najniższym kosztem. Pompy ciepła Vaillant są wyposażone w sprężarkę z modulacją mocy, dzięki czemu regulacja jest jeszcze lepsza niż w przypadku sprężarek pracujących na zasadzie „włącz/wyłącz”.

Minimalizacja strat ciepła

Budynki zeroenergetyczne charakteryzują się nie tylko dużą produkcją energii, ale również małą ilością strat ciepła. Odpowiednia izolacja ścian zewnętrznych oraz montaż ram i okien energooszczędnych w nowym budownictwie stają się standardem. Bardzo istotne jest też unikanie mostków cieplnych, które występują przy przedłużeniu konstrukcji stropu w postaci balkonu czy tarasu.

Kolejnym ważnym elementem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Rekuperatory recoVAIR VAR Vaillant zapewniają odzysk ciepła ze sprawnością ponad 85%. Podczas korzystania z klasycznej wentylacji grawitacyjnej ciepło ucieka kominem, natomiast nawiew świeżego powietrza w takich budynkach jest możliwy tyko przez otwarte okna, co wiąże się z dużymi stratami ciepła. Centrale wentylacyjne Vaillant recoVAIR, dzięki swej wysokiej sprawności odzysku, niskiemu zużyciu energii oraz szczelności, uzyskały certyfikat PHI Instytutu Domów Pasywnych. Odpowiedni system wentylacji mechanicznej zapewnia najwyższy komfort, zmniejsza ryzyko powstania pleśni oraz zmniejsza zużycie energii o 20%. Jednostki wentylacji grawitacyjnej są wyposażone w wysokiej klasy filtry, dzięki czemu do pomieszczenia dopływa zawsze czyste i świeże powietrze.

Istotnym elementem jest również kształt budynku. Dłuższy bok zwrócony na stronę południową to nie tylko większe możliwości montażu systemów fotowoltaiki, ale również większe zewnętrzne zyski ciepła. Zwiększając możliwości montażu PV, nadwyżkę mocy można wykorzystać np. do ładowania samochodów elektrycznych, dzięki czemu dom plus-energetyczny wpłynie również na mobilność mieszkańców.

Domy zeroenergetyczne z reguły są bezobsługowe i mają szereg zalet. Systemy PV auroPOWER, ogrzewanie pompą ciepła aroTHERM Split oraz wentylacja recoVAIR Vaillant są w pełni bezobsługowe, sterowane systemowym regulatorem multiMATIC VRC 700 również z pozycji smartfona. Gdy wybierasz nowoczesne systemy, wzrasta też wartość Twojej inwestycji, a ryzyko związane ze wzrostem cen energii w przyszłości nie będzie dla Ciebie odczuwalne.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj