© freeimages.com
W budownictwie stosuje się dwa typy okien: okna drewniane i okna PCV. Zarówno jedne, jak i drugie mają mocne i słabe strony, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze. Które z nich kupić i ze względu na jakie aspekty?
Stolarka okienna z PCV to przede wszystkim wieloletnia trwałość i wysoka wygoda użytkowania. Okna PCV produkuje się z materiałów, które doskonale znoszą działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i nie chłoną wilgoci, co zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów. Poza tym wykonanie ram z profili o komorowej budowie, zastosowanie szyb zespolonych oraz uszczelek z EPDM nadaje im nadzwyczajną szczelność. Za sprawą świetnej termoizolacji straty ciepła są mniejsze, a rachunki za ogrzewanie dużo niższe. Na uwagę zasługuje także świetna izolacja akustyczna, dzięki której do wnętrza dociera mniej hałasów z zewnątrz, więc w budynku jest cicho i spokojnie.
Co jeszcze? Okna z PCV oferują wysoki komfort użytkowania. Innowacyjne okucia umożliwiają płynną regulację pracy skrzydeł, ich łatwe zamykanie i otwieranie na różne sposoby. Poza tym są niewymagające w pielęgnacji: nie trzeba ich odnawiać, malować, konserwować. Można wyposażyć je w systemy antywłamaniowe podwyższające bezpieczeństwo budynku, a one same są niepalne. Do ich największych zalet zalicza się także: przystępną cenę, funkcjonalność, różnorodność kształtów (profile można dowolnie wyginać), wzorów i kolorów.
W opozycji do licznych zalet istnieje kilka słabych punktów. Najważniejsze z nich to spory ciężar wynikający z zastosowania stalowych wzmocnień, brak możliwości naprawy (w przypadku uszkodzeń konieczna staje się wymiana) czy zmiany koloru. Na niekorzyść okien PCV działają również spora wrażliwość na działanie wysokich temperatur, duża sztywność ograniczająca wymiary oraz wysoka podatność na odkształcenia powodowane niewłaściwym montażem. Dlatego też tak ważne jest, by powierzać instalację stolarki okiennej doświadczonym fachowcom.
Okna drewniane wybierane są głównie z powodu swej uniwersalności. Są wiecznie modne, dobrze odnajdują się w niemal każdym stylu architektonicznym, pasują do prawie wszystkich stylów wnętrzarskich. Wspaniale wyglądają w towarzystwie innych drewnianych elementów, a ich unikalnego wyglądu (chodzi zwłaszcza o usłojenie) nie da się podrobić. Postrzegane jako dobra luksusowe, zwłaszcza że często wykonuje się je na zamówienie, według indywidualnego projektu. Są ciepłe w dotyku, przyjemniejsze dla oka i mniej sztywne niż okna PCV. Nie ulegają też tak łatwo naprężeniom.
Okna drewniane produkuje się w różnych kształtach, wzorach, kolorach i rodzajach wykończeń, m.in. malowane, szczotkowane, lakierowane. Są trwałe – przy odpowiedniej pielęgnacji dobrze służą przez ponad 100 lat! Na dodatek można je odnawiać, więc jakiekolwiek uszkodzenia nie skutkują potrzebą wymiany. Cechują się bardzo dobrą szczelnością, niskim współczynnikiem przenikania ciepła i dźwiękoszczelnością, jednak ich parametry techniczne nie są tak wysokie jak okien, drzwi przesuwnych HS czy drzwi wejściowych z PCV.
Niestety okna drewniane, choć piękne, mają też kilka wad. Szkodzą im silne promieniowanie UV, deszcz i mróz. Ich proces powstawania trwa dłużej, są droższe niż produkty wykonane z PCV, trzeba też o nie szczególnie dbać – należy je regularnie konserwować, zabezpieczać przed wchłanianiem wilgoci, co kilka lat pokrywać świeżą warstwą farby lub lakieru. Miękkość materiału powoduje też, że łatwo ulegają uszkodzeniom. Już w transporcie mogą pojawić się na nich delikatne zarysowania, które trzeba od razu usunąć, aby w głąb struktury nie przedostała się wilgoć. Są mniej szczelne niż okna z PCV, co jedni uznają za zaletę, bo tym samym gwarantują stałą wymianę powietrza, a inni za wadę, ponieważ zwiększają koszty ogrzewania.
Wszystko uzależnione jest od możliwości finansowych, preferencji i wymagań. Niemniej zdecydowana większość osób, ze względu na wytrzymałość, estetyczny wygląd, komfort użytkowania i odporność decyduje się na okna PCV. Przewagę nad stolarką okienną dają im atrakcyjna cena, wysoka energooszczędność i bogata, ciągle poszerzana, paleta kolorów.
Zaloguj się Logowanie