Brak miesiączki? Sprawdź przyczyny!

© fotolia

© fotolia

Opóźnianie się okresu może być nie tylko pierwszym objawem ciąży, ale również oznaką infekcji intymnych, a nawet poważnych chorób. Twój cykl menstruacyjny jest nieregularny? Spóźnia Ci się miesiączka? Przeczytaj nasz poradnik i wyklucz możliwe dolegliwości.

Zespół policystycznych jajników i inne problemy hormonalne

Schorzenie to jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości, które powodują zaburzenia miesiączkowania – opóźnianie się lub zanik menstruacji. Do objawów tej choroby zaliczamy przede wszystkim gwałtowne tycie, nasilony trądzik, występowanie nadmiernego owłosienia na twarzy, a także wypadanie włosów. Zanik lub opóźnianie się okresu jest też często wywołany przez inne zaburzenia gospodarki hormonalnej – na przykład tzw. hiperprolaktynemię (wysokie stężenie prolaktyny) lub niską produkcję estrogenów.

Infekcje intymne

Chociaż ginekolodzy przekonują, że drobne infekcje intymne nie prowadzą do zaniku menstruacji, to sprawa wygląda o wiele poważniej w przypadku dolegliwości z tendencjami do nawrotów. Wówczas chorobotwórcze drobnoustroje (bakterie, grzyby) mogą przedostać się do układu rodnego i np. zaatakować macicę lub jajniki. Dokuczają Ci częste zakażenia grzybiczne lub bakteryjne? Pamiętaj o konsultacji ze specjalistą, który pomoże Ci pokonać problemy.

Stres

Utrata miesiączki może też być spowodowana przez permanentny stres, o który nietrudno we współczesnych czasach. Wysoki poziom hormonu stresu przyczynia się do zahamowania produkcji prolaktyny, a to może nawet zatrzymać owulację. Właśnie dlatego warto pamiętać o zachowywaniu równowagi pomiędzy pracą i odpoczynkiem, a także zadbać o relaks na świeżym powietrzu.

Gwałtowna utrata wagi

Zrzuciłaś dużo kilogramów, ale ciągle uważasz, że Twoja sylwetka jest niedoskonała? Wpadłaś w pułapkę odchudzania i czujesz, że przekroczyłaś niebezpieczną granicę? Gwałtowna utrata kilogramów, drastyczne diety oraz forsowanie organizmu na siłowni może powodować poważne zaburzenia miesiączkowania i zanik okresu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy utrata miesiączki jest spowodowana odchudzaniem, sprawdź swój wskaźnik masy ciała (BMI). Wyliczysz go, dzieląc masę ciała przez poniesioną do potęgi wysokość podaną w metrach. Wynik poniżej 18,5 oznacza niedowagę i powinien być pierwszym sygnałem skłaniającym do wizyty u lekarza. Interesują Cie inne przyczyny braku miesiączki? Już teraz odwiedź portal kobiecosc.info, na którym znajdziesz praktyczne informacje o zdrowiu intymnym kobiety.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj