© freeimages.com
Dbanie o środowisko to obowiązek każdego z nas, dlatego tak cieszy rosnąca świadomość obywateli na temat urządzeń grzewczych i materiałów opałowych stosowanych do ogrzewania budynków. Jakość powietrza, jakim oddychamy, rzutuje na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeżeli więc twój dotychczasowy piec nie spełnia norm emisyjnych, warto wymienić go na nowy i spalać w nim jedynie ekologiczny opał. Dzięki temu duszący smog zostanie znacznie ograniczony lub całkowicie wyeliminowany. Skorzystać możesz z jednej z dwóch opcji: kotłów na pellet bądź ekogroszek. Który z nich warto zainstalować w domu i dlaczego?
Jednymi z najpopularniejszych paliw przyjaznych środowisku są ekogroszek i pellet. Ekogroszek to opał wytwarzany z węgla kamiennego lub brunatnego, charakteryzujący się niską zawartością wody, siarki i substancji niepalnych. Podczas spalania emituje do atmosfery niewielkie ilości tlenków siarki. Pozostaje po nim mała ilość popiołu. Używa się do go palenia w kotłach retortowych.
Z kolei pellet to produkt powstały z biomasy, czyli drzewnych odpadów. Stanowi w pełni odnawialne i czyste źródło ciepła. Podczas spalania nie emituje żadnych szkodliwych dla człowieka związków, jedynie niewielką ilość CO2. Ma świetną wartość opałową i niską wilgotność, przez co pozostaje po nim naprawdę niewielka ilość popiołu, który można wykorzystać jako nawóz.
Zarówno pellet, jak i ekogroszek mają mnóstwo zalet, jednak zdecydowanie polecamy pellet, bo przemawia za nim kilka dość istotnych korzyści. Przede wszystkim to w 100% naturalny materiał opałowy o wilgotności utrzymującej się na poziomie 6-8% (tymczasem wilgotność ekogroszku sięga ok. 20%), a więc bardzo dobrze się spala, a pozostała po nim ilość popiołu jest naprawdę znikoma. Jest wysoko kaloryczny, łatwy w przechowywaniu oraz transporcie i w przeciwieństwie do ekogroszku nie brudzi. Niestety trzeba zapłacić za niego trochę więcej niż za ekogroszek, jednak w ostatecznym rozrachunku jest to opłacalne.
Warto także wspomnieć o piecach przystosowanych do spalania tego materiału opałowego. Kotły na pellet są energooszczędne i wydajne. Bardzo często wyposaża się je w podajnik dozujący odpowiednią ilość paliwa potrzebną do wytworzenia takiej ilości energii cieplnej, na jaką występuje rzeczywiste zapotrzebowanie. Dzięki niemu stają się niemal bezobsługowymi urządzeniami grzewczymi, które wymagają minimum uwagi. Montuje się w nich także systemy samoczyszczące, co redukuje częstotliwość wybierania popiołu z paleniska do kilkunastu razy w ciągu roku. Na dodatek pellet nie zapyla pieca, a to bardzo pozytywnie odbija się na jego żywotności i przekłada na wysoki komfort użytkowania.
Zaloguj się Logowanie