O czym należy pamiętać podczas grypy żołądkowej u niemowlaka?

chore dziecko

O czym należy pamiętać podczas grypy żołądkowej u niemowlaka?

Grypa żołądkowa to częsta dolegliwość, która dotyka zarówno dorosłych, jak i małe dzieci. Jak się przed nią chronić?

Przyczyny i objawy grypy żołądkowej

Grypa żołądkowa, nazywana także jelitówką, jest powodowana przez rotawirusy, które atakują układ pokarmowy, uszkadzając ścianki jelit. Zakażenie prowadzi do objawów takich jak uporczywa biegunka, ból brzucha oraz wymioty, a także towarzyszące im nudności. Grypa żołądkowa trwa z reguły około 5 dni, z czego przez pierwsze 3 doby upływają pod znakiem rozwoju choroby, ogólnego osłabienia i gorączki, a 2-3 ostatnie dni to czas nasilonych objawów ze strony układu pokarmowego. Jelitówka jest chorobą bardzo zaraźliwą: rotawirusy mogą przenosić się drogą kropelkową lub na skórze, w związku z czym często trudno uniknąć zarażenia dziecka na przykład w szkole lub przedszkolu. Jeżeli jedno z rodziców zaobserwuje u siebie objawy grypy żołądkowej, należy przedsięwziąć wszelkie środki ostrożności, mające na celu nie dopuszczenie do zakażenia niemowlaka. Więcej na temat profilaktyki grypy żołądkowej można dowiedzieć się, czytając artykułu na portalu www.zdrowemaluchy.pl.

Jak radzić sobie z grypą żołądkową?

Trudno wyleczyć grypę żołądkową, można jednak złagodzić jej objawy. Najpoważniejszym zagrożeniem jest ryzyko odwodnienia, które może być szczególnie groźne w przypadku niemowląt i małych dzieci. Warto więc pamiętać o regularnym podawaniu choremu dziecku dużej ilości płynów w małych dawkach, ponieważ wypicie większej ilości wody na raz może powodować kolejny atak wymiotów. Wraz z utratą wody dziecko traci także cenne dla organizmu elektrolity, które także należy uzupełniać, podając specjalne preparaty, dostępne w każdej aptece bez recepty. Jeżeli pomimo podawania płynów i elektrolitów zauważymy, że skóra dziecka staje się mniej elastyczna, a maluch nie chce przyjmować płynów i nie oddaje moczu, należy udać się po poradę do lekarza, ponieważ symptomy te mogą świadczyć o odwodnieniu.

Podczas grypy żołądkowej należy dbać nie tylko o nawadnianie organizmu, ale także o odpowiednią dietę. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym można zagęszczać je kleikiem ryżowym, co pomaga złagodzić objawy biegunki. Korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego ma także kisiel, gotowany ryż, a także pieczone jabłka. Warto sięgnąć także po probiotyki, ponieważ zawarte w nich dobre kultury bakterii pomagają odbudować naturalną mikroflorę jelitową i łagodzą objawy grypy żołądkowej u dzieci i dorosłych.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj