© 123RF
Klimatyzatory coraz częściej pojawiają się nie tylko w firmach i urzędach, ale także w naszych domach. To doskonały sposób radzenia sobie z letnimi upałami. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, warto zapoznać się z bogatą ofertą sklepów oraz zastanowić, jaką moc powinien posiadać interesujący nas sprzęt.
Podstawowym rodzajem klimatyzatora jest urządzenie przenośne. Do jego zalet należy możliwość ustawienia w dowolnym miejscu, w zależności od aktualnych potrzeb. Jedynym warunkiem, jaki musimy spełnić, jest zlokalizowanie urządzenia w pobliżu okna. Ciepłe powietrze z pomieszczenia odprowadzane jest bowiem za pomocą elastycznej rury, której wylot umieścić należy za oknem. Wadami klimatyzatora przenośnego jest stosunkowo głośna praca oraz dość niska wydajność.
Zdecydowanie bardziej wydajne są klimatyzatory typu split, zwane inaczej rozłącznymi. Składają się one z urządzenia umieszczonego wewnątrz budynku oraz drugiego, znajdującego się na zewnątrz. Jednostki te połączone są za pomocą izolowanych przewodów. Urządzenie znajdujące się wewnątrz budynku zamontowane jest na stałe na ścianie chłodzonego pomieszczenia – w swoim wnętrzu kryje parownik, filtr, wentylator nadmuchowy i układ sterujący. Jednostka zewnętrzna zbudowana jest z centralnego agregatu z pompą, skraplaczem i wentylatorem. Umieścić ją należy na zewnętrznej elewacji budynku w miejscu zacienionym, co gwarantuje dopływ chłodnego powietrza. W zależności od sposobu montażu jednostki wewnętrznej można wyróżnić kilka typów klimatyzatora rozłącznego. Najczęściej wybierane są urządzenia ścienne, instalowane w górnej części ściany pomieszczenia. Jeśli ze względów konstrukcyjnych lepiej sprawdzi się model montowany do konstrukcji stropu, należy szukać klimatyzatora sufitowego. Kolejny typ to urządzenie przypodłogowe, przypominające zwykły grzejnik. Do rzadziej wybieranych, specyficznych form należą klimatyzatory kasetonowe, umieszczane w przestrzeni podwieszanego sufitu. Jest to bardzo eleganckie i dyskretne rozwiązanie. Kolejny typ to klimatyzatory kanałowe, składające się z przewodów wentylacyjnych, których wyloty umieszczone są w ścianach lub suficie i zakryte kratkami. Klimatyzatory typu split zakładają zastosowanie jednej jednostki wewnętrznej i jednej jednostki zewnętrznej. Jeśli chcemy natomiast ochłodzić kilka pomieszczeń w domu lub mieszkaniu, konieczne będzie zainwestowanie w bardziej złożony system – klimatyzator typu multisplit.
Jeśli już zdecydowaliśmy, jakiego typu urządzenie odpowiednie będzie do klimatyzowania naszego mieszkania, należy zająć się kolejnym zagadnieniem, to jest mocą urządzenia. Pierwszym czynnikiem, jaki trzeba uwzględnić, jest przeznaczenie konkretnego pomieszczenia. Drugim – ilość osób, które w nim przebywają. Kolejnym ważnym elementem jest nasłonecznienie, oświetlenie i obecność dodatkowych źródeł ciepła. Warto pamiętać, że ciepło emitują nie tylko grzejniki, ale także inne urządzenia elektryczne. Udając się do sklepu koniecznie trzeba zanotować wielkość pomieszczenia, grubość ścian oraz rodzaj i grubość izolacji. Na rynku dostępne są także klimatyzatory z funkcją ogrzewania powietrza, dzięki czemu zimą z powodzeniem mogą służyć jako dodatkowy grzejnik.
Zaloguj się Logowanie