Czy wszystko, co ekologiczne ma tylko dobre strony?

© 123RF

© 123RF

Niewątpliwe wyraz „ekologia” już od dłuższego czasu jest bardzo często używany i odmieniany przez wszystkie przypadki. Czasami można odnieść wrażenie, że „świat oszalał” na punkcie ekologicznego jedzenia, ekologicznych kosmetyków, a także ekologicznych źródeł energii. Staliśmy się bardziej świadomymi konsumentami i mieszkańcami tej planety i jesteśmy „karmieni” wiedzą, że wszystko co eko jest najlepsze! Trudno jest się z tym nie zgodzić, bowiem fakty mówią same za siebie i nie warto o nich dyskutować. Ale może warto choć trochę bliżej przyjrzeć się ekologicznym rozwiązaniom i sprawdzić czy posiadają one wyłącznie zalety.

Ekologiczna żywność – jakie ma wady?

Ogromną zaletą ekologicznego jedzenia jest na pewno to, że pozbawiona jest ona wielu szkodliwych składników, takich jak stabilizatory, konserwanty czy barwniki. Dodatkowo jest bogata w witaminy oraz składniki odżywcze. A zatem czy posiada wady? Jedną jest na pewno wysoka cena – nie oszukujmy się, żywność ekologiczna jest po prostu droga. I tutaj niewątpliwe sprawdza się teoria, że za jakość należy płacić. Zapewne związane jest to z niewielką liczba gospodarstw zajmujących się uprawą takich warzyw czy owoców. Osoby zwracające uwagę nie tylko na smak, ale również wygląd jedzenia również będą miały zastrzeżenia do potraw eko. Z powodu swojej naturalności nie wyglądają one tak apetycznie i barwnie jak inne produkty. Czyli w tym wypadku walory zdrowotne zostały zdominowane przez walory estetyczne. I co ważne, ciągle taka żywność nie jest ogólnodostępna, znaleźć ją można tylko w wybranych sklepach.

Ekologiczne źródła energii – jakie wady ma biomasa?

Biomasa to ekologiczne źródło energii, którego stosowanie pozwala na obniżenie emisji gazów cieplarnianych a także zagospodarowanie nieużytków i odpadów rolnych. Sprawdźmy jakie potencjalnie wady wiążą się z tym rozwiązaniem. A są to: niektóre odpady dostępne są tylko sezonowo, biopaliwa mają mniejszą niż paliwa kopalniane wartość energetyczną, także stosunkowo mała gęstość surowca może być problematyczna podczas magazynowania i transportu.

Porównując ze sobą wyżej wymienione zalety i wady jasno można stwierdzić, że zdecydowanie warto jest promować ekologiczną żywność i ekologiczne rozwiązania energetyczne. Dodatkowo firmy zajmujące się produkcją czy dystrybucją biopaliw i biomasy mogą potwierdzać wysoką jakość upraw certyfikatem ISCC. Certyfikat ISCC zapewnia, że produkcja czy dystrybucja odbywa się zgodnie z procedurami dotyczącymi zasad zrównoważonego rozwoju. Gospodarstwa wytwarzające żywność ekologiczną również mogą ubiegać się o certyfikat, który potwierdzi ich wysoką i naturalną wartość.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj