Monitor do zastosowania domowego

monitor-do-komputera

Monitor do zastosowania domowego

Mimo coraz większej popularności laptopów i notebooków, wciąż w zastosowaniu domowym świetnie sprawdza się komputer stacjonarny, nawet jeśli nie jest poręczny. Niższa cena przy porównywalnych parametrach, większy ekran czy też prostsza w użyciu klawiatura to niezaprzeczalne atuty. A mobilność? Cóż… coraz więcej osób nawet posiadając tradycyjny komputer, decyduje się na zakup przenośnego sprzętu.

Monitor

Niezaprzeczalną zaletą przemawiającą na komputerem stacjonarnym jest możliwość podłączenia go do monitora lub tez telewizora. Oczywiście laptop też można podłączyć, ale jest to kłopotliwe i sprawia, że najważniejsza zaleta laptopa (możliwość przenoszenia i brak kabli) przestaje mieć znaczenie. Jeszcze dekadę temu, lata świetlne w informatyce, niemal każdy monitor w zastosowaniu domowym był modelem kineskopowym. Owszem, było niezłe odzwierciedlenie kolorów – lepsze niż u wielu ówczesnych znacznie droższych modeli LCD, ale zajmował sporo miejsca. Dziś, gdy nie sposób jest kupić nowy monitor CRT, ten płaski jest codziennością. W dużej mierze wynika to z ceny – najtańsze nowe modele mogą kosztować nawet mniej niż trzysta złotych, zaś mając sto złotych więcej, można nabyć sprzęt o pokaźnym rozmiarze, czyli 21- 22 cale. Nieźle i wystarczająco do domowego użytku.

Istotne parametry

Poszukując ekranu do domowego zastosowania, na początki warto określić jego wielkość. Popularne przed kilkoma laty matryce 19-calowe mogą się nie sprawdzić. Lepiej dopłacić do większego modelu i wybrać panoramiczny monitor do komputera o bardziej pokaźnej przekątnej.

D-Sub czy DVI – wbrew pozorom rodzaj wyjścia, którym przesyłany jest sygnał z komputera jest ważny. Warto kupić tylko z DVI – różnica w jakości obrazu jest znaczna i widoczna gołym okiem.

Czas reakcji matrycy – oczywiście im mniejszy tym lepiej, choć niemal wszystkie współczesne monitory renomowanych wytwórców mają ten parametr na co najmniej akceptowalnym poziomie.

Kąty widzenia – oczywiście ideałem byłby monitor o kątach 180 stopni, choć 170 także należy uznać za dobry parametr. Uwaga – obecnie ten parametr może być ważniejszy niż czas reakcji.

Pozostałe

Głośniki – mogą się przydać, lecz jeśli mamy podłączony monitor do sprzętu audio (popularne w wielu domach), to możemy wybrać model bez nich. Menu – najlepiej by było intuicyjne, ale tak naprawdę nie ma to znaczenia. Wyjście słuchawkowe – podobnie jak z głośnikami.

Podsumowanie

Kupując monitor, należy zerknąć nie tylko parametry dostępne w specyfikacji, lecz także dobrze jest sprawdzić jakość obrazu – kolory czy czcionka mogą być różne mimo tych samych parametrów.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj