Jaki zmiękczacz wody kupić?

zmiekczacz-do-wody

Jaki zmiękczacz wody kupić?

Uzdatnianie wody przy pomocy zmiękczaczy (wykorzystujących system wymiany jonowej) jest jedną z opcji, którą właściciele domów mogą wykorzystać w przypadku problemów z twarda wodą. Wybór urządzenia do zmiękczania wody powinien odbywać się na podstawie analizy wody, oceny potrzeb i sytuacji indywidualnego gospodarstwa domowego. Organizacje, takie jak NSF i WQA badają produkty i wydają certyfikaty, które mogą pomóc w wyborze urządzenia.

Kryteria wyboru zmiękczacza wody

Przepisy nie określają jakie systemy zmiękczania wody należy instalować w domu. Branża uzdatniania wody reguluje się sama. Krajowa Federacja Oczyszczania (ang. National Sanitation Federation, NSF) oraz Stowarzyszenie na rzecz Jakości Wody (ang. Water Quality Association, WQA) oceniają wydajność zmiękczacza wody, budowę, formy stosowanego marketingu i informacje zawarte w instrukcji obsługi.

Określone programy ustalają standardy wydajności spełniane przed wydaniem certyfikatu. Program WQA wykorzystuje te same standardy co NSF i uwzględnia równorzędną certyfikację produktów akredytowaną przez Instytut Standardów Krajowych (ANSI). Produkty certyfikowane przez WKA posiadają Złotą Pieczęć Stowarzyszenia na rzecz Jakości Wody (Water Quality Association Gold Seal). Jednakże te certyfikaty i uzasadnienia nie powinny być jedynymi kryteriami wyboru zmiękczaczy wody.

zmiekczacz-wody
Zmiękczacz wody Denver Plus 30 posiada wszystkie certyfikaty potwierdzające jego jakość. Urządzenie do dostania w sklepach budowlanych lub bezpośrednio przez sklep internetowy http://www.krainawody.pl/406-zmiekczacz-denver-plus-30.html.

Podział zmiękczaczy wody

Można podzielić zmiękczacze wody wykorzystujące proces wymiany jonowej na cztery typy:

  1. Półautomatyczne (rzadko stosowane): w tym przypadku samemu trzeba zainicjować cykl regeneracji. Kolejne niezbędne etapy cyklu regeneracji i powrót do normalnego funkcjonowania są wykonywane automatycznie przy pomocy przełączników zmiękczacza.
  2. Automatyczne (czasowe): W pełni zautomatyzowane zmiękczacze są zwykle wyposażone w zegar, który automatycznie inicjuje cykl regeneracji i etapy tego procesu. Operator musi jedynie ustawić zegar i dodać odpowiednią ilość soli. Regeneracja odbywa się w okresie niskiego zużycia wody, na przykład między północą a czwartą rano.
  3. Regeneracja na Żądanie (Demand-initiated regeneration, DIR): Urządzenia z regeneracją na żądanie rozpoczynają proces regeneracji i przeprowadzają go automatycznie w zależności od zapotrzebowania zmiękczanej wody. Regeneracja rozpoczyna się po zużyciu określonej ilości litrów wody, zmianie przewodzenia elektrycznego powierzchni żywicy albo też gdy czujnik określi zmianę twardości wody. Urządzenia z DIR mogą ogólnie zużywać mniej soli i wody, ponieważ regeneracja odbywa się tylko, gdy jest to konieczne.

Eksploatacja zmiękczacza wody

Wszystkie typy zmiękczaczy muszą być właściwie zamontowane i monitorowane. Jeżeli urządzenie automatyczne albo z systemem DIR wydaje się zużywać więcej soli niż powinno albo woda nie jest zmiękczana, należy wezwać serwisanta, który sprawdzi ustawienia.

Ilość soli zużywanej do zmiękczania zależy od ilości osób w gospodarstwie domowym, dziennego zużycia wody, pojemności zmiękczacza i twardości wody. Odpowiedni rozmiar zmiękczacza wody zależy od kilku czynników, w tym poziomu twardości wody, dziennego zużycia wody i poziomu przepływu wody.

Analiza wody

Przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu konkretnego zmiękczacza najpierw należy przebadać wodę, by stwierdzić jakie zanieczyszczenia się w niej znajdują. W przypadku publicznych ujęć wody badania są przeprowadzane okresowo w celu określenia znajdujących się w nich zanieczyszczeń. Dane dotyczące wody użytkowej publikowane są na stronie wodociągów miejskich.

Wodociąg udostępnia także informacje o ujęciu wody, stężeniu zanieczyszczeń, potencjalnym wpływie tych zanieczyszczeń na zdrowie oraz metod oczyszczania stosowanych w tym ujęciu.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj