Przydomowe zbiorniki na gaz płynny

przydomowe-zbiorniki-na-gaz

© Amerigas

Ogrzewanie gospodarstwa domowego gazem płynnym ma wiele zalet, które w większości pokrywają się z zaletami ogrzewania domu gazem ziemnym dostarczanym prosto z sieci. Jest to najbardziej czysty w swojej formie sposób ogrzewania, który nie wymaga praktycznie żadnej obsługi, oprócz sprawdzania stanu ilości paliwa w zbiorniku, a także regulowania rachunków. Zwykle gaz płynny stosuje się w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego. Wymagane są wtedy specjalne zbiorniki naziemne lub podziemne.

Usytuowanie zbiorników na gaz

Zbiorniki takie zawierają w sobie gaz płynny w postaci propanu lub mieszankę propan-butan. Wykonane są one z HDPE, czyli polietylenu, charakteryzującego się wysoką gęstością, z laminatów lub też ze stali kwasoodpornej. W zależności od zapotrzebowania, a także od wielkości domu, jaki będzie ogrzewany gazem, zbiorniki mają pojemność 2700l, 4850l lub 6700l. Większych zbiorników nie stosuje się raczej w gospodarstwach domowych. Ogólnie instalacja grzewcza na gaz płynny nie jest skomplikowana. Tak jak w każdej innej należy zastosować się do określonych wymogów, otrzymać pozwolenie na budowę przyłącza oraz spełnić określone przepisami prawa warunki. Przydomowe zbiorniki na gaz płynny powinny znajdować się w określonej, bezpiecznej odległości od wszelkich obiektów, jak budynki, droga, czy ogrodzenie. Dla zbiorników naziemnych ta odległość wynosi 3 m przy najmniejszej możliwej pojemności, do 7,5 m przy pojemności zbiornika równej 6400l. Przy zbiornikach podziemnych odległości te wynoszą odpowiednio od 1 m do 3 m. Jednak niezależnie od wielkości zbiornika gazu, odległość od różnych studzienek, czy zagłębień terenu powinna wynieść 5 m, 3 m od napowietrznej linii wysokiego napięcia do 1kV oraz 15 m od linii wysokiego napięcia powyżej 1 kV.

Montaż instalacji tylko od dostawcy

Przydomowy zbiornik gazowy może być wypełniony maksymalnie w 80% formą ciekłą. Należy go także uzupełniać, gdy poziom wskazuje minimum 25% napełnienia. Dużą zaletą gazu płynnego jest możliwość tankowania wtedy, gdy paliwo jest tanie, czyli w okresie letnim. Z kolei koszty zakupu zbiornika nie muszą być pokrywane od razu. Wielu dostawców oferuje dzierżawę zbiornika na gaz, a także wypożyczenie za kaucją, co jest bardzo przydatne w przypadku, gdy planowane jest w przyszłości wykonanie przyłącza do sieci gazu ziemnego. Dzierżawa jest pod wieloma aspektami najbardziej opłacalna, choćby ze względu na całodobowy serwis zbiornika przez dostawcę gazu, a także wykonywanie przez niego okresowych przeglądów technicznych, do czego jest zobowiązany właściciel zbiornika. Warto również całą instalację zlecić dostawcy, począwszy od załatwienia wszelkich formalności projektowych oraz pozwoleń potrzebnych do budowy zbiornika i przyłącza. Dostawca zajmuje się wtedy każdym etapem instalacji grzewczej na gaz płynny. Wykonuje wykop pod zbiornik, kładzie ławę fundamentową, wykonuje przyłącze ze zbiornika do kotła gazowego, a także zapewnia  odbiór Urzędu Dozoru Technicznego. Zlecenie wszystkich lub większości prac instalacyjnych dostawcy zbiornika oraz gazu jest lepszym rozwiązaniem niż zlecenie tego firmie zewnętrznej. Można to odnieść do instalacji gazowej w samochodach, gdzie fabrycznie wykonanie przez producenta auta jest o wiele solidniejsze i bezpieczniejsze.

Więcej informacji o możliwości kupienia lub wydzierżawienia przydomowego zbiornika na gaz, a także dostaw gazu po atrakcyjnych cenach na stronie http://www.amerigas.pl/pl/gaz-dla-domu/zbiorniki/zbiorniki-wlasne.html.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj