© 123RF
Ludzie od zawsze mieli potrzebę przechowywania informacji. Kiedyś jedynym sposobem, aby to uczynić było zapisywanie najważniejszych dokumentów i umów na papierze, które następnie trafiały do archiwum. Było to potrzebne władzy dla prawidłowego zarządzania państwem, ale przez wieki sytuacja ta uległa zmianie i dziś każdy przechowuje istotne dla niego informacje, zarówno służbowe, jak i prywatne.
W XXI wieku w każdym domu istnieje archiwum, aczkolwiek duże archiwa państwowe i zakładowe nadal działają i spełniają swoją rolę. W dobie komputerów i rozwoju technologii sposoby przechowywania danych jednak znacząco się zmieniły.
Co prawda nadal zachowujemy pamiątki i najważniejsze dokumenty w postaci fizycznej, ale coraz częściej decydujemy się na przeniesienie – w miarę możliwości – jak największej ilości danych na nośniki wirtualne. Nikogo dzisiaj już nie dziwi, że rodzinny album znajduje się na dysku w komputerze a pudełka z filmami nie zdobią – niczym trofea – półek w salonie.
Era komputerów poczyniła tutaj znaczące zmiany, ale również w ramach tej właśnie ery ewolucja postępuje bardzo szybko i to, co było powszechne jeszcze kilka lat temu, dzisiaj wychodzi już z użycia.
Najpowszechniejszym dziś rozwiązaniem jest trzymanie ważnych dla nas plików na tradycyjnych dyskach. Odchodzą one jednak stopniowo do lamusa, gdyż nie potrafią nadążyć za rozwojem innych podzespołów. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na dyski ssd, które nie tylko przyspieszają działanie systemu, ale także zapewniają zapis i odczyt bez opóźnień. Dyski gwarantują szybki i bezproblemowy dostęp do danych, szczególnie gdy są wykorzystywane, jako zewnętrzne nośniki.
Wiele osób – a w szczególności firm – decyduje się jednak na przechowywanie informacji na serwerach, które mają duże możliwości magazynowania danych. W dobie cyfryzacji odchodzi się również od płyt CD, które nie są tak bezpieczne, na rzecz serwerów, które są o wiele trwalsze. Przechowywanie dużych ilości danych na serwerach jest również wygodniejsze, szczególnie, gdy chcemy je udostępnić innym osobom.
Coraz częściej korzysta się dzisiaj też z tzw. chmur, czyli serwerów zlokalizowanych w internecie (np. Dropbox czy Google Drive). Dla wielu osób, pierwszą rzeczą, którą zabierają ze sobą w podróż jest laptop, dlatego taki sposób przechowywania danych nie jest barierą w dostępie do informacji.
Możliwość archiwizacji on-line jest bardzo wygodna, aczkolwiek niesie ryzyko, że mogą do niej mieć dostęp osoby niepożądane i trzeba to mieć na uwadze.
Jedno jest jednak pewne – nie tyle przez ostatnie stulecia, ale przez ostatnie lata możliwość przechowywania dokumentów, zdjęć, filmów, itp. stała się o wiele bardziej zróżnicowana. Co prawda tradycyjne nośniki nie znikną, ale możliwości dzisiejszej technologii sprawiają, że korzystanie z domowych archiwów staje się o wiele wygodniejsze.
Zaloguj się Logowanie