Czy Internet zastąpi pośrednika w obrocie nieruchomościami?

W dobie Internetu i łatwego dostępu do informacji wiele osób dochodzi do wniosku, iż przy sprzedaży czy kupnie mieszkania pośrednik w obrocie nieruchomościami nie jest nam potrzebny. Jednak kiedy w grę wchodzą często oszczędności całego życia lub kredyt, który będzie obciążeniem nawet na kilkadziesiąt lat, pomoc pośrednika może okazać się nieoceniona.

Transakcje nieruchomościami obarczone są dużym ryzykiem. Bezpieczeństwo kupna czy sprzedaży zapewnia znajomość regulacji zawartych w wielu ustawach, niezbędna jest również wiedza ekonomiczna. Pomoc doświadczonego pośrednika może okazać się więc niezastąpiona. Profesjonalista nie tylko wesprze nas w dokonaniu wyboru, przedstawi atuty oraz wskaże wady interesującej nas nieruchomości, ale również oszacuje jej realną wartość i przeprowadzi nas przez skomplikowane formalności i zawiłości prawne, dzięki czemu transakcja przebiegnie bezproblemowo.

Co zyskam z pośrednikiem?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami pilotuje długotrwały proces doprowadzający do zawarcia umowy kupna czy sprzedaży nieruchomości, pozwalając zaoszczędzić nam czas. Kojarzy uczestników transakcji, dopasowując wymagania każdej ze stron. Profesjonalny agent rzetelnie opisze lokal oraz zadba o jego odpowiednią promocję. Wie, jak atrakcyjnie skonstruować ofertę, a pozycjonując ją w różnego rodzaju portalach czy w prasie, zwiększa szanse dotarcia do większego grona odbiorców.

Co ważne, zadaniem pośrednika jest sprawdzenie i zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów, weryfikacja stanu prawnego nieruchomości, udzielenie wsparcia w załatwianiu formalności oraz wytłumaczenie niezrozumiałych sformułowań prawnych zawartych w umowie. Współpracując z profesjonalistą, można oczekiwać pomocy w konstrukcji i negocjacji warunków umowy, a także wyliczenia opłat notarialnych i sądowych.

Pośrednik służy również fachowym doradztwem. Właściciele często z różnych powodów np. przez sentyment do miejsca, niewłaściwie szacują wartość nieruchomości, przez co ich oferta nie przystaje do cen konkurencji. Pośrednik w obrocie nieruchomościami, jako profesjonalista doskonale orientujący się w stawkach obowiązujących na rynku, potrafi obiektywnie ocenić wartość lokalu oraz wszystkie jego wady i zalety.

Bezpieczna współpraca z pośrednikiem

Decydując się na współpracę z pośrednikiem, warto wcześniej zapoznać się z opiniami o rzetelności jego pracy, a także sprawdzić, czy posiada on licencję zawodową. Stanowi ona poświadczenie ukończenia odpowiednich studiów oraz posiadania wiedzy potwierdzonej certyfikatem nadawanym przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Wiarygodność pośrednika i numer jego licencji można sprawdzić w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami znajdującym się na stronie internetowej Ministerstwa Transportu.

Współpracując z pośrednikiem, mamy gwarancję bezpieczeństwa, a nasze prawa są chronione. Zawierając z profesjonalistą umowę pośrednictwa, możemy dochodzić odszkodowania w razie popełnienia przez pośrednika rażących błędów. Każdy pośrednik powinien także posiadać ubezpieczenie OC, co pozwala to na pociągnięcie go do odpowiedzialności cywilnej. Profesjonalista podlega również odpowiedzialności o charakterze dyscyplinarnym przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej, która może pozbawić go licencji.

Transakcja na własną rękę

Gdy chcemy samodzielne kupić lub sprzedać nieruchomość, należy pamiętać o tym, że sami jesteśmy odpowiedzialni za cały proces przygotowania oferty, jej promocji oraz kompletowania dokumentacji. Bardzo ważne jest także rozplanowanie wydatków na ogłoszenia w płatnych serwisach oraz prasie. Musimy też pamiętać, jakie dokumenty są potrzebne, aby sfinalizować transakcję. Mieszkanie jest często dobytkiem naszego życia, więc każda z decyzji, którą podejmujemy, powinna być gruntownie przemyślana.

Samodzielne dokonywanie transakcji to również konieczność dokładnego sprawdzenia własności lokalu, który chcemy kupić, a także planów zagospodarowania przestrzennego okolicy nieruchomości. Musimy przygotować się do skonstruowania umowy przy transakcji sprzedaży lokum, a w przypadku gdy je kupujemy do negocjacji jej warunków. Należy także nastawić się na prowadzenie rozmów i spotkań z potencjalnymi zainteresowanymi, co często jest nie tylko trudne, ale także bardzo czasochłonne.

Internet zastąpi pośrednika?

Powszechna dostępność Internetu sprawia, że ekspresowym tempie możemy w sieci nie tylko zamieścić ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, ale także znaleźć interesujące nas lokale i skontaktować się z ich właścicielami w celu obejrzenia nieruchomości.

„W dobie wszechobecnej technologii, znalezienie mieszkania przez Internet, a także wszystkie czynności związane z sprzedażą lub kupnem lokum możemy wykonać bardzo szybko i już następnego dnia oglądać mieszkanie, którym jesteśmy zainteresowani. Warto jednak pamiętać, że Internet może ułatwić nam przeprowadzenie transakcji, jednak nie zastąpi nam pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami, która jest nieoceniona.” – komentuje Bolesław Drapella, prezes Morizon S.A.

Pośrednicy równie często jak ich klienci sięgają po nowinki technologiczne. Dziś trudno wyobrazić sobie pośrednika bez telefonu komórkowego czy tabletu z aplikacjami przystosowanymi do specyficznych wymagań jego pracy. Nowoczesne rozwiązania dedykowane pośrednikom pozwalają między innymi na błyskawiczną reakcję na zapytania klientów, skanowanie dokumentów, sprawdzanie ważnych informacji dotyczących nieruchomości. Dzięki możliwościom zdalnej pracy, jakie daje Internet, nowoczesne technologie znajdują szerokie zastosowanie, a ich potencjał pozwala pośrednikom na oszczędzenie czasu i pieniędzy swojego klienta.

1 Komentarz

  1. jack from warsaw

    14 sierpnia 2013 at 07:56

    zastąpić nie zastąpi ale pomoże w rozeznaniu na rynku

Zaloguj się Logowanie

Komentuj