Rynek nieruchomości w 2012 r.

Na sytuację na rynku nieruchomości mieszkaniowych w pierwszym półroczu 2012 r. oddziaływało kilka kluczowych elementów. Wpłynęły one na wielkość popytu i podaży, a także na ceny mieszkań i preferencje klientów. Przykład stanowią obowiązujące od stycznia 2012 r. nowe zasady Rekomendacji S. Wprowadzone zmiany obniżyły zdolność kredytową Polaków, przez co kredytobiorcy mogą uzyskać niższe niż dotychczas kwoty na zakup własnego M.

Zakładano, że surowa weryfikacja wiarygodności kredytowej obniży popyt na rynku mieszkaniowym. Jednak zainteresowanie klientów nie słabło. Utrzymały się natomiast obserwowane od dwóch lat preferencje nabywców, którzy są zainteresowani lokalami o mniejszej powierzchni. Wpływa to na stałe dostosowywanie nowych inwestycji do bieżących wymagań klientów, czyli proponowanie tańszych lokali z funkcjonalnym rozkładem oraz liczbą pomieszczeń optymalnie dostosowaną do wybranego metrażu.

Kolejnym czynnikiem oddziałującym na rynek nieruchomości mieszkaniowych była tzw. ustawa deweloperska, która weszła w życie z końcem kwietnia. Spowodowało to ruchy po stronie deweloperów, którzy rozpoczęli sprzedaż mieszkań i podpisywali umowy z klientami jeszcze przed 29 kwietnia. Ponadto wprowadzone zapisy ustawy zapewne będą stymulowały wzrost popytu, gdyż zachęcą nabywców do inwestowania swoich oszczędności w nieruchomości. Znacząco wzrośnie bowiem bezpieczeństwo tych transakcji.

W związku z dużym przyrostem inwestycji deweloperskich, rynek może być postrzegany jako nasycony. Jednak branża nadal ma duży potencjał, a atrakcyjne i optymalnie zlokalizowane inwestycje zawsze znajdą nabywców. Jak pokazują wyniki sprzedaży ATAL popyt nie słabnie. W ostatnim półroczu sprzedaliśmy łącznie 291 mieszkań, czyli blisko 12% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Rozpoczęty właśnie okres urlopowy paradoksalnie nie musi zniechęcać do podejmowania poważnych decyzji inwestycyjnych. Tym bardziej, że jest to czas sprzyjający zakupom w atrakcyjnych cenach. Wielu deweloperów chcąc stymulować popyt oraz wyprzedać gotowe mieszkania, proponuje w wakacje atrakcyjne promocje i rabaty – co przekłada się na bezpośrednie korzyści dla Klientów.

Również ATAL wprowadził w tym roku szereg udogodnień, które mają ułatwić Klientom zarówno podjęcie decyzji, jak i przejście przez cały proces zakupu. Do ich dyspozycji oddajemy m.in. interaktywny panel wykończenia mieszkań. Ponadto rozpoczęliśmy współpracę z firmą doradztwa finansowego Aspiro S.A., dzięki której mogliśmy wprowadzić nowatorską promocję. Klientom, którzy zdecydują się na zakup mieszkania od ATALu i skorzystają z pomocy eksperta Aspiro przy uzyskaniu kredytu hipotecznego, przez 18 miesięcy opłacamy jego marżę. Takie rozwiązanie nie tylko zmniejsza koszty kredytu, ale też zapewnia wsparcie przy jego uzyskaniu.

Po wakacjach spodziewamy się ożywienia na rynku w związku z zakończeniem sezonu urlopowego oraz jesiennymi targami nieruchomości. Nie prognozujemy w drugiej połowie roku zastoju oraz radykalnych obniżek cen mieszkań. Na tym samym poziomie utrzyma się wartość lokali, których koszt jest adekwatny do jakości wykonania. Tym bardziej, że ostatnie miesiące funkcjonowania programu „Rodzina na swoim” będą generowały popyt wśród tych, którzy w ostatniej chwili będą chcieli z niego skorzystać.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj