Upalne powoli stają się normą. W czasie wolnym najlepiej poradzić sobie z nimi wybierając się nad jezioro lub na basen. Jednak co w sytuacji, kiedy cały dzień musimy spędzić w nieklimatyzowanym biurze lub mieszkaniu? Pomocne okażą się wentylatory, które w prosty i szybki sposób wprowadzą do wybranych pomieszczeń komfortową temperaturę.
Jaki wentylator najlepiej wybrać? Na jakie elementy zwrócić uwagę przy jego zakupie? Oferta jest bardzo szeroka – producenci kuszą ciekawym designem, atrakcyjnymi cenami czy chociażby długim okresem gwarancji. Pamiętać należy jednak o podstawowej roli, jaką wentylator powinien spełniać, dlatego przed podjęciem decyzji warto poznać kilka najpopularniejszych typów tych urządzeń. – Wentylatory mogą mieć różny design, ale przy wyborze urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę na takie parametry, jak: moc, ilość poziomów prędkości czy regulacja kierunku nawiewu. Wszystkie te drobne z pozoru elementy konstrukcyjne znacznie ułatwiają eksploatację wentylatorów. – mówi Paulina Szczepaniak z firmy First, dystrybutora produktów marki First Austria. – We wszystkich przypadkach istotne są także takie cechy wentylatora, jak miejsce na nawinięcie kabla sieciowego, dzięki czemu nie będzie się on plątał, stabilna podstawa zapobiegająca upadkowi oraz zdejmowana osłona, ułatwiająca utrzymanie urządzenia w czystości. – dodaje.
Pierwsza propozycja, na którą warto zwrócić uwagę, to wentylator biurkowy. Idealnie sprawdzi się na małych powierzchniach. Z powodzeniem można go zmieścić na biurku lub regale. Mimo niewielkich rozmiarów, doskonale spełnia swoją rolę – posiada moc na poziomie 20-40W oraz dwa stopnie regulacji prędkości ułatwiające uzyskanie optymalnego i szybkiego chłodzenia. Funkcja automatycznej oscylacji, umożliwiająca obracanie się wentylatora, sprawia, że jego zasięg jest jeszcze szerszy. Kierunek nadmuchu można dodatkowo regulować ręcznie, obsługa oraz montaż urządzenia nie powinny sprawić nikomu trudności.
Wentylatory podłogowe to kolejna propozycja na upalne dni. Istnieją dwa podstawowe rodzaje takich urządzeń. Pierwsze, osadzone są na niskiej podstawie, charakteryzują się nowoczesnym wyglądem. Drugie, na wyższej, regulowanej nodze teleskopowej, pozwalają na odpowiednie dopasowanie wysokości nawiewu. W obydwu przypadkach na uwagę zasługuje trzystopniowa regulacja prędkości, ręczna regulacja kąta nachylenia głowicy oraz automatyczna oscylacja. Moc wentylatorów podłogowych jest wyższa niż biurkowych (oscyluje w granicach 40-60W), także śmigła są znacznie dłuższe, ich średnica sięga 40cm. Sprawdzają się one doskonale zarówno w małych, jak i większych pomieszczeniach.
W gorące dni nietrudno o przegrzanie, które może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Warto zatem w prosty sposób zadbać o zminimalizowanie tego ryzyka. Oprócz zapewnienia odpowiedniej temperatury otoczenia, pamiętać należy także o spożywaniu dużej ilości płynów, a przebywając na zewnątrz – o nakryciu głowy.
mk121
29 listopada 2012 at 01:49
W gorące dni nietrudno o przegrzanie
rena1963ta
21 kwietnia 2013 at 17:31
już wkrótce znów nam będą potrzebne takie wentylatory:))
jack from warsaw
30 kwietnia 2013 at 07:03
oby był potrzebny..w miarę szybko
mk121
6 sierpnia 2013 at 21:00
na czasie