Komfort w czterech ścianach

Twoje rachunki za ogrzewanie domu są znacznie wyższe od rachunków twoich sąsiadów? Zauważyłeś pleśń w pobliżu okna? W pokojach, w których przebywa twoja rodzina jest duszno? Wszystko to może być spowodowane kiepską wentylacją pomieszczeń.

Niezależnie od tego czy masz już swoje własne cztery kąty, czy dopiero myślisz o budowie domu, podpowiemy Ci jak poradzić sobie z tymi problemami.

Do najważniejszych elementów wpływających na mikroklimat w twoim domu należą: temperatura, stężenie dwutlenku węgla w powietrzu oraz jego wilgotność. Istotne znaczenie ma również częstotliwość wymiany powietrza w pomieszczeniu oraz zawartość pyłów, rodników i innych składników. Przemyślany wybór odpowiednich systemów wentylacyjnych zapewni stworzenie przyjaznych dla Ciebie i Twojej rodziny warunków domowych.

Możesz zatroszczyć się o właściwy mikroklimat w swoim domu decydując się na montaż odpowiedniego systemu wentylacyjnego lub klimatyzatora.

Jaki system wybrać?

Kilka słów o wentylacji. Wentylację dzielimy na dwa rodzaje: grawitacyjną oraz mechaniczną. Powszechnie stosowanym rodzajem wentylacji w Polsce jest wentylacja grawitacyjna, gdzie różnice w temperaturze i grawitacja powodują ruch powietrza. Jeśli jednak mieszkasz w nowym domu, wyposażonym w nieprzepuszczalne okna oraz doskonałą izolację, ten rodzaj wentylacji może być niewystarczająco efektywny. Nowe budynki mają tendencje do utrzymywania nadmiernej wilgotności i niedostatecznej krotności wymiany powietrza. Rozwiązaniem takich problemów jest wentylacja mechaniczna – wymuszona poprzez urządzenia takie jak: wentylatory czy centrale. Wydajność sprzętu regulowana jest mechanicznie w zależności od czynników zewnętrznych. Jednym z jej walorów wentylacji mechanicznej jest możliwość kontroli prędkości strumienia powietrza wywiewanego i nawiewanego. Dodatkowo w przypadku grawitacji mechanicznej możliwa jest manualna kontrola temperatury oraz wilgotności powietrza.

Rekuperacja, co to takiego?

W przypadku nowych domów, w których odpowiednia izolacja zredukowała straty ciepła do minimum, największym źródłem jego utraty stała się właśnie wentylacja. Do odzyskania traconej energii służą m.in. rekuperatory. Centrale rekuperacyjne to mechaniczne elementy instalacji wentylacyjnej, pozwalające odzyskać część ciepła z powietrza wyciąganego z pomieszczenia i wykorzystać go ponownie do zwiększenia temperatury chłodnego powietrza pobieranego z zewnątrz. Rekuperator składa się z: wymiennika ciepła, pary wentylatorów (nawiewnego i wywiewnego), filtrów oraz automatyki wraz ze sterownikiem. W domach jednorodzinnych najlepiej sprawdzą się wymienniki przeciwprądowe, gwarantujące nawet 92% odzysku ciepła (dane podawane przez brytyjskiego producenta – firmę Vent-Axia). Przy wyborze rekuperatora należy zwrócić szczególną uwagę na klasę filtra w urządzeniu. To właśnie od tych elementów zależy skuteczność oczyszczania powietrza.

Nie taki klimatyzator straszny

Powszechne przekonanie, że jedyną możliwością klimatyzatora jest regulowanie temperatury w pomieszczeniu (może ją zarówno obniżyć, jak i podwyższyć) jest mylne. Wysokiej klasy klimatyzator może zarówno oczyszczać, jonizować oraz regulować wilgotność przepływającego przez niego powietrza. Przy zakupie klimatyzatora warto więc zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia. Działanie klimatyzacji stosowanej w pomieszczeniach mieszkalnych, czyli tak zwanej klimatyzacji komfortowej, można przyrównać do działania lodówki lub chłodziarki, gdzie “czynnik chłodzący”, odparowując, schładza powietrze. Równie ważną funkcję klimatyzatora stanowi utrzymywanie optymalnej dla człowieka wilgotności. Podczas montażu należy pamiętać, że niezależnie od rodzaju klimatyzatory muszą one być tak umieszczone w pomieszczeniu, aby nie wiały na nas bezpośrednio zimnym powietrzem oraz aby jak najskuteczniej je chłodziły.

Zakup central wentylacyjnych oraz klimatyzatorów może wydawać się sporym wydatkiem, jednak koszty tej inwestycji zwracają się już po kilku latach użytkowania. Aby system na który się Państwo zdecydują spełniał swoje funkcje i nie generował niepotrzebnych kosztów, przed wyborem jego poszczególnych elementów warto skorzystać z pomocy specjalisty. Odpowiednio dobrany do naszych potrzeb system zapewni nam nie tylko stały dopływ świeżego powietrza czy likwidację nadmiernej wilgoci z pomieszczeń, ale również brak przeciągów i hałasu ulicznego.

1 Komentarz

  1. jack from warsaw

    4 września 2013 at 08:00

    jestem za

Zaloguj się Logowanie

Komentuj