Deweloperzy budują mieszkania na jedno kopyto

Jak wynika z najnowszej edycji raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy” opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. za III kwartał 2011 r. w głównych miastach najwięcej mieszkań zawiera się w przedziale cenowym pomiędzy 5 a 7 tys. zł/mkw. Wyjątek stanowi Warszawa, gdzie największe szanse znalezienia nowego M mają osoby zainteresowane kupnem mieszkania w cenie od 7 do 9 tys. zł/mkw.

We wszystkich segmentach cenowych powyżej 7 tys. zł najwyższy odsetek jednostek mieszkalnych jest w Warszawie. W stolicy również najmniej jest mieszkań najtańszych – lokale w cenie do 5 tys. zł/mkw. stanowią tutaj rzadkość. Taka sytuacja jest w pierwszym rzędzie wynikiem poziomu zarobków warszawiaków, a w drugiej kolejności kosztów budowy. W Warszawie ceny działek deweloperskich osiągają najwyższe poziomy, również koszty robocizny należą do najwyższych w kraju. Największy odsetek tanich lokali mieszkalnych, bo blisko jedna trzecia znajduje się w Gdańsku. Z kolei w Poznaniu występuje najbardziej jednorodna oferta – więcej niż trzy na cztery mieszkania znajdują się w przedziale od 5 do 7 tys. zł/mkw.

Struktura cenowa mieszkań na rynku pierwotnym, III kwartał 2011 r.

Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy. III kwartał 2011 r.” dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Sytuację w każdym z miast można odebrać, jako swoiste „spłaszczanie” się oferty. Taka strategia jest podyktowana sytuacją gospodarczą. Przedstawiciele branży mają świadomość, że inwestycja składająca się z mieszkań, których ceny będą przewyższać najpopularniejszy w danym mieście przedział cenowy, może mieć problem ze znalezieniem nowych mieszkańców. W związku z tym obecnie deweloperzy wolą nie ryzykować koncentrują, więc swoją uwagę głównie na mieszkaniach o średniej cenie i takim też standardzie. Na tym tle ciekawie wygląda sytuacja w Krakowie, jedynym mieście w analizowanym gronie, gdzie przeciętna stawka jest nieznacznie wyższa od górnego ograniczenia najliczniejszego przedziału cenowego.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj