Jak ochronić dom przed uciążliwym ptactwem?

Ptaki w miastach to spory problem. Szczególnie gnieżdżące się i szukające schronienia gołębie. O uciążliwości takiego sąsiedztwa nie trzeba nikogo przekonywać. Zniszczone elewacje, zanieczyszczone rynny i gzymsy budynków, to tylko niektóre szkody spowodowane przez ptaki.

Ten uciążliwy problem możemy rozwiązać instalując specjalny system zabezpieczeń przed ptakami. Niektórzy podejmują samodzielną walkę z ptactwem, wykorzystując rozmaite domowe sposoby, niestety zwykle wymaga to dużych nakładów energii i przynosi mierne efekty. Dlatego warto skorzystać z gotowych rozwiązań, które są nie tylko bardziej skuteczne, ale i bardziej estetyczne.

Więcej ptaków, więcej zanieczyszczeń

Największy problem polskich miast stanowią gołębie. Są one doskonale przystosowane do życia w aglomeracjach, dlatego też ich liczba stale wzrasta. Najliczniej z pośród gatunków chronionych występuje gołąb miejski. Sprawia on też najwięcej kłopotów mieszkańcom. Nie dosyć, że wszelkie zanieczyszczenia strychów, balkonów, elewacji oraz rynien to jego zasługa, to ponadto jest nosicielem chorób i bakterii, a jego upierzenie to czynnik alergenny. Zanieczyszczenia pozostawione przez gołębie wymagają regularnego czyszczenia, a to z kolei niesie za sobą wydatki. Jeśli więc chcemy, by elewacja była wizytówką naszego domu i nie wymagała zbyt częstego odświeżania, zamontujmy specjalistyczne zabezpieczenie przeciw ptactwu.

Jakiego typu zabezpieczenia?

Wśród rozmaitych technik, zabezpieczających przed ptakami, można wyróżnić: systemy elektryczne, siatki, spirale oraz kolce. – Największą popularnością cieszą się właśnie kolce, które zamontowane uniemożliwiają ptakom lądowanie i zakładanie gniazd na gzymsach, krawędziach dachów, pasach podrynnowych oraz na innych wystających elementach architektonicznych. Zabezpieczenie chroni budynki i ludzi w dłuższej perspektywie szkód spowodowanych przez żrące odchody ptaków. System jest estetyczny i mało widoczny z odległości kilkunastu metrów, jest również odporny na działanie rozmaitych warunków atmosferycznych, działanie słońca oraz niskie i wysokie temperatury. W naszej ofercie dostępny jest w dwóch wariantach: ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej – mówi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Jak zamontować?

Zgoda regionalnego dyrektora ochrony środowiska jest konieczna tylko wtedy, gdy kolce montowane są w sposób, który blokuje dostęp do gniazd już istniejących bądź miejsc, w których mogłyby być one zakładane. Co ważne, należy system umieścić w miejscu widocznym dla ptaków, ponieważ montowany we wnękach balkonowych, skierowany w dół lub w bok, stanowi dla nich zagrożenie. – Kolce montuje się przy pomocy wkrętów. Pamiętajmy, że nieprawidłowe użycie tego typu odstraszaczy i tym samym narażanie ptaków na zranienie czy śmierć to naruszenie obowiązujących przepisów (ustawa o ochronie przyrody, art. 52 ust. 1 pkt 1, 4 oraz 11) – przestrzega Przemysław Skibiński. Zabezpieczenie przeciw ptakom cechuje szybki, łatwy montaż i wysoka odporność na warunki atmosferyczne – zarówno w wykonaniu ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Aby zamontowany system działał prawidłowo, warto pamiętać, aby nie dokarmiać gołębi, ponieważ łatwy dostęp do jedzenia i wody, zachęca tylko ptaki do regularnych odwiedzin.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj