Przegrody we wnętrzach domu stanowią jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Nie zawsze jednak wiemy, z czego warto wznosić ściany działowe, ani też jak daleko możemy ingerować w konstrukcję i usytuowanie istniejących już przegród.
Odpowiednie wydzielenie poszczególnych pomieszczeń w domu decyduje o funkcjonalności mieszkania i ma istotny wpływ na komfort domowników. Zapotrzebowanie na ilość i wielkość pomieszczeń ulega jednak zmianie na przestrzeni czasu, ponieważ w domu pojawiają się np. nowi mieszkańcy. Dlatego też właściwe usytuowanie przegród powinno być podyktowane zarówno uwarunkowaniami konstrukcyjnymi budynku, jak i długotrwałymi planami tych, którzy decydują się wybudować dom.
Przenoszenie obciążeń i podział
Wśród ścian wewnętrznych budynku wyróżnia się dwa podstawowe ich rodzaje: ściany nośne i działowe. Zadaniem ścian nośnych wewnętrznych – jak sama ich nazwa wskazuje – jest przenoszenie obciążeń, np. ze stropu na fundamenty. Ściany działowe są zazwyczaj lżejsze i stanowią przegrody pomiędzy pomieszczeniami na powierzchni mieszkania lub wewnątrz kondygnacji budynku.
Z czego budować?
Wewnętrzne przegrody w budynku mogą być wykonane z bardzo wielu materiałów. Wśród nich wyróżnić można beton komórkowy, silikaty czy pustaki ceramiczne, a w przypadku lekkich ścian działowych zdecydować można się również na płyty gipsowo-kartonowe czy przegrody szklane. Jarosław Kwaśniak, Product Manager Termalica wyjaśnia: - Aby nadmiernie nie obciążać stropów, ściany wewnętrzne warto wykonywać z lżejszych materiałów, takich jak beton komórkowy. Ze względu na swoją niską wagę, bloczki z betonu komórkowego są chętnie wykorzystywane również podczas prac modernizacyjnych i remontowych w starych budynkach.
Remont czy nie remont?
Jeśli w istniejącym już budynku zechcemy przesunąć, wyburzyć lub postawić nową przegrodę wewnętrzną, powinniśmy pamiętać o niezwykle istotnej kwestii. Jarosław Kwaśniak wyjaśnia: – W myśl Prawa budowlanego, burzenie lub wzniesienie nowej ściany wewnętrznej w budynku wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Sytuacja ta dotyczy – wbrew powszechnej opinii – nie tylko ścian nośnych wewnętrznych, ale i ścian działowych.
Pozwolenia na budowę nie wymagają jedynie remonty, pamiętać jednak powinniśmy o tym, że Prawo budowlane za remonty uznaje tylko te prace, które mają na celu odtworzenie stanu pierwotnego budynku. Szczególnie w tym przypadku zrekonstruowanie oryginalnych przegród wewnętrznych warto wykonać przy użyciu bloczków z betonu komórkowego. Dzięki nim z łatwością odtworzymy pierwotny kształt dowolnego elementu murowego i jednocześnie nie obciążymy starych stropów.
Bloczki do podziału
Decydując się na wybór konkretnej technologii budowlanej, w przypadku ścian wewnętrznych warto zwrócić uwagę na możliwości obróbki danego materiału. Jarosław Kwaśniak mówi: – Osoby, które są zainteresowane stworzeniem w domu finezyjnych kształtów ścian, np. łukowatych czy obfitujących w załamania, powinny wybrać materiał, który łatwo poddaje się obróbce – taki jak beton komórkowy. Z bloczków z betonu komórkowego tworzyć można niemal dowolne kształty i formy. Równie ważną zaletą tego materiału jest łatwość wykonywania w nim otworów czy bruzd. Dzięki temu w ścianie z łatwością wykonamy półki, a także ukryjemy w nich np. przewody elektryczne.
Równa powierzchnia bloczków z betonu komórkowego daje ponadto możliwość wykonywania okładzin ściennych z płytek ceramicznych bezpośrednio na murze, bez konieczności wcześniejszego jego tynkowania i wyrównywania.
Zaloguj się Logowanie