Okna w pokoju dziecięcym

Urządzając pokój dziecięcy, należy zaaranżować jego wnętrze w taki sposób, by zapewnić najmłodszym komfort oraz pełne bezpieczeństwo. Ważną decyzją jest wybór odpowiedniej stolarki okiennej bowiem ma ona znaczący wpływ na każdy z tych aspektów.

Zabezpieczenia okien powinny być dostosowane do wieku dziecka. Producenci stolarki proponują obecnie kilkanaście rozwiązań, które pomogą zapewnić skuteczną ochronę. Na co należy zwrócić uwagę?

Klamki

Sposób otwierania okna ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Jeśli nasze dzieci mają mniej niż dwa lata, warto zainstalować klamki z przyciskiem. Chcąc otworzyć okno, trzeba nacisnąć guzik, a dopiero później przekręcamy uchwyt. W pokojach starszych pociech można zamontować tzw. „zamek woźnego”, który spowoduje, że dziecko będzie mogło jedynie uchylić okno. Innym rozwiązaniem jest montaż klamki zamykanej na klucz.

Szyby

Kolejna kwestia to szyby. Najmłodsi mają mnóstwo niespożytej energii, więc nierzadko w trakcie zabaw zdarza się, że uderzają w okno np. piłką lub same wpadają w nie z impetem. Chcąc temu zapobiec, należy zastosować tzw. szyby bezpieczne.

Są to szyby, które posiadają od wewnątrz grubszą i odporniejszą na uderzenia taflę szkła – mówi Michał Mucha z MS więcej niż OKNA – Dodatkową zaletą szyb bezpiecznych jest to, że zapobiegają one ewentualnym skaleczeniom w razie ich stłuczenia, ponieważ rozbijają się na drobne kawałki pozbawione ostrych krawędzi. Takie rozwiązanie stosuje się np. w szybach samochodowych.

Innym rozwiązaniem może być zastosowanie szyb tzw. antywłamaniowych, w których dwie tafle szkła są trwale połączone specjalna folią. Dzięki niej stłuczona szyba nie rozpada się na kawałki i pozostaje w ramie okiennej.

Osłony

Warto także zadbać o odpowiednie osłony. Wybierając roletę czy żaluzje powinniśmy zainstalować system pozbawiony ostrych krawędzi. Bardzo ważny jest też mechanizm sterowania. Unikajmy wszelkiego rodzaju sznurków czy linek. Dziecko może się w nie zaplątać i zrobić sobie krzywdę. Najlepiej wyposażyć je w mechanizm sterowania za pomocą przycisku.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj