Sprawność energetyczną budynku można podnieść nie tylko poprzez instalację ciepłych systemów i wysokowydajnych urządzeń, lecz również zastosowanie efektywnej ochrony przeciwsłonecznej.
Innowacyjne osłony przeciwsłoneczne Schüco CTB, zintegrowane z ciepłymi fasadami i oknami dają znacznie więcej możliwości pod kątem kształtowania zewnętrznego wyglądu budynku czy doświetlenia pomieszczeń.
Dopływ naturalnego światła do wnętrza pomieszczeń biurowych czy mieszkalnych to czynnik o kluczowym znaczeniu dla samopoczucia ludzkiego. Jednak brak odpowiedniej osłony okien przy dużym natężeniu promieni słonecznych powoduje niepożądany efekt oślepienia i przegrzewanie pomieszczeń, co w dalszej perspektywie generuje zwiększone wydatki na chłodzenie i klimatyzację. Zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne Schüco CTB (Concealed Toughened Blind) powstały z myślą o zapewnieniu maksymalnej funkcjonalności, trwałości i interesującego designu bez względu na wysokość obiektu i jego obciążenie wiatrem. Subtelne aluminiowe mikrolamele gwarantują wysokowydajną ochronę przeciwsłoneczną a przy tym dostęp rozproszonego światła dziennego i szeroki widok na zewnątrz. System Schüco CTB może być integrowany powłoką budynku na wiele sposobów, co oznacza pełną gamę możliwości planowania jej struktury w każdym szczególe.
Ochrona na najwyższym poziomie
Złożona z drobnych aluminiowych lameli wydajna ochrona przeciwsłoneczna gwarantuje optymalne zacienienie zapewniając jednocześnie szeroki widok na zewnątrz. Taki efekt udało się osiągnąć dzięki innowacyjnej geometrii mikrolameli, wypukłych na zewnątrz i wklęsłych od wewnątrz. W okresie letnim osłona CTB zapewnia optymalne zacienienie już od 20° wysokości słońca nad horyzontem. Wysoka wydajność systemu Schüco CTB została potwierdzona w trakcie szczegółowych testów w Instytucie Techniki okiennej IfT w Rosenheim. Przy wysokości słońca nad horyzontem wynoszącej 50° przez zasunięte żaluzje przenika mniej niż 2 % energii słonecznej. Jednocześnie do wnętrza budynku przedostaje się światło rozproszone, które zapewnia optymalne doświetlenie pomieszczeń. Natomiast użytkownicy mogą cieszyć się bardzo dobrym widokiem na otoczenie, pomimo opuszczonych osłon. Ażurowa konstrukcja tylko z pozoru wydaje się delikatna. Trwałość aluminium i zwarta budowa sprawiają, że ochrona przeciwsłoneczna Schüco CTB może być stosowana również na wysokich kondygnacjach budynków zlokalizowanych we wszystkich kategoriach terenu wg PN-EN 1991, gdzie występują duże obciążenia wiatrem. Osłona przeciwsłoneczna CTB wykazuje bardzo wysoką odporność na oddziaływanie wiatru o sile zbliżonej do orkanu (30 m/s – siła wiatru 11). Nawet w tak niesprzyjających warunkach osłona zachowuje pełną funkcjonalność i nie ulega uszkodzeniom. Obsługa systemu osłon CTB może się odbywać zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Różnorodność funkcji standardowych i sposobów przesuwania zapewnia optymalne sterowanie ochroną przeciwsłoneczną. Za pomocą jednostki sterującej system ochrony przeciwsłonecznej można obsługiwać lokalnie i centralnie. Centrala przeciwsłoneczna KNX/EIB połączona z systemem czujników reguluje stopień zacienienia w zależności od natężenia światła, steruje ruchem lameli w zależności od warunków pogodowych i wielu innych indywidualnych priorytetów. Zewnętrzne mikrolamele stają się tym samym aktywnym elementem inteligentnej fasady budynku.
Z myślą o indywidualnych rozwiązaniach
Uniwersalny system złożony z drobnych aluminiowych lameli został opracowany w każdym szczególe, zarówno pod względem możliwości technicznych jak i designu. Osłony Schüco CTB cechuje wyważone wzornictwo, uzyskane dzięki konsekwentnemu dopasowaniu do siebie kształtów, funkcji i powierzchni. Zróżnicowane rozwiązania montażu oferują wiele opcji integracji z powłoką budynku dając projektantom bardzo szerokie możliwości kreacji jego ostatecznego wyglądu. Elektrycznie zwijane osłony można zintegrować bezpośrednio w fasadzie słupowo-ryglowej (FW 50+/ FW 60+) lub w fasadzie strukturalnej (SFC 85), a także można je zintegrować z fasadą słupowo-ryglową (FW 50+/ FW 60+) lub z oknami Schüco AWS poprzez nasadzenie. W każdym z tych przypadków mechanizm rolet jest ukryty za estetyczną osłoną. W wersji zintegrowanej z systemami SFC 85, FW 50+ oraz FW 60+ prowadnice żaluzji umieszczono w dyskretny sposób w listwach dociskowych fasady. W przypadku łączenia z systemami okiennymi Schüco AWS specjalna skrzynka montażowa jest umieszczana w strefie nadproża, natomiast wysmukłe prowadnice są montowane do ram okiennych. Z kolei wersja ochrony przeciwsłonecznej zintegrowana powierzchniowo z fasadami słupowo-ryglowymi serii FW 50+ i FW 60+ pozwala na renowację istniejących powłok budynków w bezinwazyjny sposób nadając im elegancki, ponadczasowy wygląd. Mikrolamele mogą być anodowane na jeden z sześciu kolorów z palety Schüco. Wyjątkowe wzornictwo osłon przeciwsłonecznych Schüco CTB zostało wyróżnione w 2010 roku prestiżowymi nagrodami “iF product design award” oraz reddot design award w kategorii „product design”.
Zaloguj się Logowanie