Współczesny tryb życia to dla wielu osób ciągły stres, pośpiech i praca. Niestety wszystko niesie za sobą konsekwencje. Zazwyczaj odbija się to na naszym zdrowiu, samopoczuciu i.. kręgosłupie. Obecnie 40% ludzi w Polsce cierpi na różnego rodzaju bóle kręgosłupa – o czym należy więc pamiętać?
Szkodliwe obowiązki
Problemy z kręgosłupem, bóle i skrzywienia to w dużej mierze efekt rodzaju pracy którą wykonujemy na co dzień. Praca biurowa, a więc długie godziny spędzane przy biurku lub komputerze, podnoszenie ciężarów, praca na stanowisku kierowcy, czyli wielogodzinna jazda samochodem oraz długie dni pracy – a wraz z nimi brak czasu na aktywność i ruch to tylko kilka z wielu przykładów wpływających negatywnie na nasze zdrowie. Nadzwyczaj często zapominamy lub nie zdajemy sobie sprawy z tego, że stanie czy siedzenie jest swojego rodzaju sztuką – zauważa Magdalena Bosak, przedstawiciel marki meblowej MM Colection. Starajmy się więc niwelować złe przyzwyczajenia i pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, których należy przestrzegać wykonując codzienne obowiązki. Już pozostawanie w jednej pozycji w dłuższym czasie to duże obciążenie dla naszego kręgosłupa, dlatego warto co jakiś czas zmieniać pozycję, przespacerować się bądź usiąść wygodnie w przerwie pracy stojącej. Jeśli pracujemy w pozycji siedzącej, ważne jest aby przybierać jak najbardziej naturalną i swobodną postawę, a stanowisko pracy powinno być dopasowane i wygodne. Warto pamiętać o tym, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce zasadami BHP, podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie nam dobrych warunków pracy, nie zagrażających naszemu bezpieczeństwu i zdrowiu.
Młodzi ale chorzy
Badania wykazują, że na bóle kręgosłupa cierpi coraz więcej młodych ludzi, co jest bardzo niepokojącym zjawiskiem. Granica wieku obniża się już nawet do 17-18 roku życia. Młode osoby, przebywają średnio aż 16h na dobę w pozycjach statycznych, nie mając czasu ani chęci na sport i ruch, a to niesie za sobą łańcuch poważnych konsekwencji – m.in. otyłość wpływającą na przeciążenie kręgosłupa – podkreśla Magdalena Bosak z firmy MM Collection. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na wiosenny spacer, systematyczna jazdę na rowerze czy wypad na basen w ramach relaksu. Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć swoją pociechę jak czerpać radość ze sportu i ruchu, jak budować prawidłowe przyzwyczajenia dotyczące postawy ciała, zarówno podczas stania, siedzenia jak i leżenia. Warto więc uświadomić młodej osobie, że nie tylko nałogi czy prawidłowe odżywanie, ale także niepozorne zakładanie nogi na nogę czy krzyżowanie nóg pod krzesłem – to w rzeczywistości przyczyna wielu dolegliwości.
Jak i na czym?
Przy odpowiednim siedzeniu czy staniu, nasze mięśnie są odciążone i nie muszą wkładać dużej siły w utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Wpływa to pozytywnie na nasze samopoczucie, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich mebli – wyprofilowanego fotela biurowego czy kanapy na której sypiamy. Bezpieczne siedzisko powinno być dopasowane do indywidualnych cech użytkownika, takich jak wzrost czy waga – z regulacją wysokości, profilowane w kształt litery S, co zapewni prawidłowe podtrzymywanie dolnej części kręgosłupa – podkreśla Magdalena Bosak. Siedząc przy biurku, należy zwrócić uwagę na to, czy stopy są płasko ułożone na podłodze, głowa trzymana prosto, a plecy wygodnie oparte. Jednak kręgosłup potrzebuje wsparcia nie tylko przy biurku, ale chociażby podczas wieczornego relaksu przed telewizorem czy spotkań przy kawie z przyjaciółmi. Dlatego mebel wypoczynkowy na którym codziennie siedzimy nie może być zbyt miękki. Decydując się na zakup wygodnego fotela, czy wymarzonej skórzanej sofy, warto zadbać o to, by miały one wyprofilowane oparcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, które pozwala na zdrowy odpoczynek i właściwe ułożenie kręgosłupa – zaznacza Magdalena Bosak. Najlepiej, aby miały one chociaż w części wysokie oparcie, na którym możemy oprzeć głowę i odciążyć mięśnie szyi. Ciekawym plusem współczesnych mebli jest możliwość rozłożenia krzeseł czy foteli nawet do pozycji leżącej, pozwala na odrobinę relaksu w pracy i dla ciała i dla duszy.
rena1963ta
8 lipca 2013 at 21:20
trzeba dbać o kręgosłup, bo za szybko się “psuje”:(