Pamiętajmy o wodomierzach

Woda, używamy jej na potęgę. Korzystamy z tej ciepłej jak i zimnej na każdym kroku naszego codziennego życia. Funkcjonowanie bez niej byłoby wręcz niemożliwe. Od wieków możemy cieszyć się nią w swoich domach. Ilość zużycia kontrolowana jest poprzez wskaźniki wodomierzy.

Instalowanie ich bezpośrednio na terenie nieruchomości pozwala na kontrolę kosztów. Ważne jednak, by pamiętać, że każdy właściciel lokalu zobowiązany jest co 5 lat by ów licznik wody wymienić i zalegalizować.

Należy pamiętać, że prawidłowo działające wodomierze pozwolą nam monitorować poziom zużywanej wody, a co za tym idzie wydatków. Dlatego też powinniśmy dokładnie sprawdzać zgodność wskazać. O tym jak istotna jest to sprawa przekonali się mieszkańcy Krakowskich wspólnot mieszkaniowych przy ulicy Kluczborskiej i Fieldorfa Nila.

W skutek nieprawidłowości działania głównych wodomierzy na budynkach przez 5lat dopłacali oni spore sumy za wodę, która nie była przez nich zużywana. Sprawą zainteresował się zarządca budynków – firma Nieruchomości Zarządzanie i Administrowanie Tomasz Greń. Mieszkańcy ponieśli koszt wymiany prywatnych liczników jednak nie przyniosło to oczekiwanych efektów. Po licznych konsultacjach z ekspertami zwrócono się o wymianę licznika głównego. Jednak nadal różnice utrzymywały się na poziomie 20-25%. Dopiero kolejna wymiana licznika głównego, na wodomierz innego typu, spowodowała zniknięcie różnic stanów. Sprawa trafiła na wokandę, ponieważ MPWiK nie było skłonne do ugody.Obecnie mieszkańcy wraz ze swoim zarządcą oczekują na kolejną rozprawę z nadzieją odzyskania nadpłaconych ponad 100 000 zł.

Stacja ta powinna skłonić wszystkich właścicieli nieruchomości do przyglądnięcia się swoim opłatom za wodę. Warto kontrolować liczniki i w razie usterek lub też gdy skończy się okres na jaki zostały one zalegalizowane wymienić je. Nie zapominajmy jednak, że jest to spora inwestycja.

Wymiana wodomierzy wiąże się z dużymi kosztami. By mieszkańcy zarządzanych przez nas wspólnot nie musieli ponosić ich w momencie wymiany, zakładamy już na kilka lat wcześniej fundusz docelowy, na który to cała kwota wpłacana jest w niewielkich ratach. Pozwala to na odpowiednie zagospodarowanie środków i nie obciążanie portfeli mieszkańców jednorazowo dużą stawką – mówi Małgorzata Zajdel z firmy Nieruchomości Zarządzanie i Administrowanie Tomasz Greń.

Dla właścicieli jest to niewątpliwie bardzo korzystne rozwiązanie. Już samo wsparcie ze strony zarządcy, który pilotuje cały proces wymiany, pilnuje terminów, wyręcza mieszkańców w formalnościach i negocjuje stawki jest znacznym ułatwieniem. Jest to istotne, bowiem nie każdy właściciel mieszkania ma odpowiednią wiedzę by się tym zająć. Często też mieszkańcy, szczególnie młodzi, którzy nabyli swoje pierwsze mieszkanie nie wiedzą o konieczności takiej wymiany i legalizacji. Dlatego też, przy wyborze zarządcy należy kierować się jego doświadczeniem, by później być spokojnym, że naszą wspólnota jest pod dobrą opieką.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj