Świat widziany od dołu

Każdy projektant zgodzi się, że jednym z najważniejszych elementów współczesnej sztuki jest kreowanie otoczenia świetlnego. Wykorzystując źródła światła w przestrzeni wokół domu czy miejscach użyteczności publicznej, ważne jest by były one odporne zmiany pogody, uszkodzenia, ale także oryginalne.

Kolorowy urok miasta

Nie bez powodu udając się na zwiedzanie miasta decydujemy się na spacery akurat wieczorową porą. Zarówno nowoczesna jak i starodawna architektura, to obiekty, które zachwycają bogactwem kolorowego oświetlenia – może to być mocno wyeksponowane centrum handlowe bądź tylko punktowo zaakcentowane wybrane elementy zabytku, jak np. wieże, okna czy wnęki. Przy okazji nocnych spacerów można również podziwiać wielobarwne iluminacje mostów fontann, terenów zielonych, czy kuszące kolorowym klimatem knajpki. Szerokie możliwości kreowania obiektów architektonicznych to zasługa oszczędnego i odpornego na warunki atmosferyczne oświetlenia diodowego LED. Z pozoru małe, delikatne źródła światła LED, ze względu na swoją długą żywotność potrafią utrzymać niebanalny i długotrwały efekt wszędzie tam, gdzie znaczące jest minimalizowanie kosztów energii – podkreśla ekspert Maciej Kędzior z firmy Kobi Light, producenta i importera oświetlenia. Przy użyciu oświetlenia wielobarwnego należy pamiętać jednak, że jego nadmiar spowoduje wrażenie chaosu i źle wpłynie na wrażenie estetyczne odbiorcy – a przecież nie o to chodzi.

Kierując się ku górze

Coraz większą rolę w aranżacji przestrzeni światłem ogrywa podświetlanie obiektów od dołu. Przyziemne źródła światła pełnią bardzo ważną rolę dekoracyjną. Aranżując ogród, śmiało można wykorzystać je do fantazyjnego podświetlenia drewnianej altanki, pojedynczych drzewek, żywopłotów czy po prostu alejki prowadzącej do domu. Źródło światła kierowane stosuje się też do podświetlenia pomników, czy wnętrz udostępnionych do zwiedzania. Oświetlenie obiektów od dołu może być jednocześnie bardzo funkcjonalne. Obecnie opraw dogruntowych używa się przy oświetlaniu podjazdów, parkingów i nowoczesnych budynków mieszkalnych. Klosz takich opraw wykonany jest ze szkła hartowanego, dzięki czemu są one bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia techniczne – podkreśla ekspert Maciej Kędzior.

Przy współczesnych technologiach oświetleniowych i nieograniczonej wyobraźni projektantów, nie dziwi już fakt, że nocny obraz położonych w bajecznym miejscu kościołów, zamków czy alejek spacerowych przyciąga tłumy turystów, a soczyste kolory stylowych restauracji i hoteli, wręcz „zapraszają” do rozmów przy lampce wina.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj