Farba, która oczyszcza powietrze – katalityczna powłoka elewacyjna

Czyste powietrze jest niezbędne do życia. Potrzebujemy go wszyscy, w każdej chwili, przez całe życie. Ale w świecie uprzemysłowionym otaczające nas powietrze coraz bardziej zatruwają szkodliwe substancje, które pogarszają jakość życia i zagrażają zdrowiu ludzi.

Na szczęście rozwój technologii znajduje rozwiązania także dla problemów ekologicznych. Fotokatalityczna powłoka zewnętrzna StoPhotosan NOX jest pierwszym na rynku produktem aktywnie redukującym niebezpieczne tlenki azotu oraz ozon.

Dzisiejszy standard życia nacechowany jest m. in. wysokim zapotrzebowaniem na energię, przemysłową produkcją masową, jak również rosnącym ruchem komunikacyjnym. I to są najważniejsze źródła zanieczyszczeń powietrza powodowane przez człowieka. Główną rolę odgrywa tu komunikacja. Wprawdzie coraz surowsze normy dotyczące spalin spowodowały sukcesywne ograniczenie emisji szkodliwych substancji przez nowoczesne pojazdy, jednak efekt ten został częściowo zniwelowany wzrostem ich liczby. Skrajne zanieczyszczenie powietrza spotyka się dzisiaj na całym świecie, głównie jednak tam, gdzie koncentruje się transport i przemysł. Prawie wyczerpane są już dotychczasowe możliwości redukowania zanieczyszczeń przez podejmowanie ekonomicznie akceptowalnych działań.

Szkodliwe tlenki azotu (NOx) i ozon (O3)

Do największych zanieczyszczeń powietrza zaliczane są tlenki azotu, o działaniu drażniącym, które mogą szkodliwie oddziaływać na drogi oddechowe; atakować błony śluzowe, co sprzyja ich ostrym lub przewlekłym schorzeniom. Uzasadnione są powody do przypuszczeń, że w parze z tym idzie wzrost podatności na choroby zakaźne.

Związki azotu potrafią się kamuflować: są bardzo mobilne, przechodzą jedne w drugie, rozprzestrzeniają się z powietrzem, przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. A stamtąd dostają się do mórz. Poza tym tlenki azotu w istotnej mierze biorą udział w powstawaniu pyłów, ozonu przy ziemi i kwaśnych deszczów – których negatywny wpływ na nasz ekosystem, ale także na budynki, jest dobrze znany.

Z technologią na odsiecz

Jak temu przeciwdziałać? Z pomocą przychodzi nowa technologia Sto. Innowacyjna powłoka StoPhotosan NOX redukuje zawarte w powietrzu tlenki azotu oraz ozon. Jest bowiem powłoką aktywną, która nie tylko chroni powierzchnię i poprawia wygląd budowli, ale również oczyszcza otaczające powietrze ze wspomnianych szkodliwych zanieczyszczeń.

W pierwszej kolejności StoPhotosan NOX znajduje zastosowanie w obiektach komunikacyjnych

Dzięki swoim właściwościom fotokatalitycznym, ta nowa farba zapewnia wyraźną redukcję tlenków azotu i ozonu w powietrzu. W farbie StoPhotosan NOX znajduje się bowiem specjalny fotokatalizator. Odpowiednio dodawany dwutlenek tytanu ma zdolność redukowania – pod wpływem światła widzialnego – wielu związków organicznych i nieorganicznych. Przekształca więc, podobnie jak w fotosyntezie, docierającą doń energię świetlną – w chemiczną. Tlenki azotu odkładają się na powierzchni farby i pod wpływem światła ulegają utlenieniu do postaci nieszkodliwego azotanu. A ta łatwo rozpuszczalna substancja zostaje później przez deszcz z tej powierzchni spłukana. W opisanej reakcji ozon ulega przekształceniu w tlen.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj