30 procent klejów nie spełnia norm

Właściwości użytkowe prawie 30 proc. klejów okazały się gorsze niż deklarują to producenci. Takie są wyniki pierwszej, właśnie zakończonej, serii badań przyczepności 25 klejów do styropianu przeprowadzonych na zlecenie Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, członka PKPP Lewiatan.

Kleje i styropian zbadał Instytut Techniki Budowlanej (ITB). Kto inny je kupował w sklepach, a kto inny badał, nie wiedząc, jakiej firmy jest to wyrób. Na przełomie kwietnia i maja 2012 r. rozpoczęto pierwszą serię badań. Z zakupionych klejów zostały utworzone dwie próbki: „A” – do badania i „B” – kontrolna. Z przebadanych klejów blisko 30 proc. – 7 próbek – uzyskało wynik poniżej dopuszczalnej wartości. Przyjęta procedura przewidywała możliwość badania próbki „B”. Skorzystała z niej większość producentów, których wyroby uzyskały negatywną ocenę. Właśnie zakończone badania próbek „B” potwierdziły pierwotne rezultaty. Większość producentów „nieudanych” klejów poważnie podeszła do wyników, szukając rzeczywistych przyczyn błędów, w odróżnieniu od kilku producentów z innej branży, którzy próbowali podważać wyniki badanych wyrobów zastraszając Związek i dyskredytując jego działania.

Sytuacja na rynku materiałów budowlanych w niektórych branżach jest zła. Do obrotu wprowadzane są wyroby, których rzeczywiste właściwości użytkowe nie odpowiadają deklarowanym. Jest to zjawisko szkodliwe dla nabywców, ale także dla rzetelnych producentów. Znikome efekty działań Nadzoru Budowlanego, który powinien kontrolować rynek wyrobów budowlanych, sprzyjają narastającemu poczuci bezkarności u oszukujących producentów.

Od 2010 roku Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa prowadzi cykliczne konsumenckie badania materiałów budowlanych, a ich wyniki pozytywnie wpływają na rynek. O ile w 2010 roku jedynie 30 proc. badanych klejów spełniało deklarowane parametry, o tyle rezultaty tegorocznych badań pozytywnie zaskakują – tylko 30 proc. klejów nie spełniło tych parametrów.

Wyniki badania przyczepności klejów odnoszą się wyłącznie do zakupionych klejów i nie upoważniają do uogólniania w ocenie producenta i jego wyrobów.

1 Komentarz

  1. mk121

    8 listopada 2012 at 18:01

    to dlaczego te kleje w ogole dopuszczone są do produkcji???

Zaloguj się Logowanie

Komentuj